Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2021, 09:50 Aktualizované dňa 07.01.2021 o 11:11

Lučanského pohreb bude mať prísne opatrenia. Šéf polície vyzval ľudí, aby sa nezneužívala jeho pamiatka

Polícia pripravuje opatrenia v súvislosti s pohrebom bývalého šéfa polície Milana Lučanského.

Lučanského pohreb bude mať prísne opatrenia. Šéf polície vyzval ľudí, aby sa nezneužívala jeho pamiatka
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Dočasný šéf polície Peter Kovařík vyzval ľudí, aby dodržiavali pravidlá a aby zvážili potrebu vychádzania. Polícia preto od stredy 6. januára pristúpila k prísnejším opatreniam na celom území Slovenska.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval dočasný prezident Policajného zboru Peter Kovařík. Polícia pripravuje tiež opatrenia v súvislosti s pohrebom bývalého šéfa polície Milana Lučanského. "Robíme špecifické opatrenia, aby došlo k zamedzeniu zneuctenia jeho pamiatky," informoval Kovařík.

​"Sme v kritickej situácii na Slovensku. Pandemická situácia je krízová, preto budeme prísnejšie kontrolovať dodržiavanie opatrení. Žiadam občanov, aby rešpektovali pravidlá, ktoré sú uložené. Nech to vedia dôveryhodne preukázať policajtom. Zjednodušujú tým situáciu nielen im, ale aj sami sebe," povedal Kovařík na brífingu.

Situácia je kritická aj inde

Doplnil, že situácia je kritická nielen v Nitre, ale aj na ďalších miestach na Slovensku. "Situácia je kritická aj inde, zvýšili sme opatrenia na celom území republiky. Opatrenia vykonávame plošne. Sú tam hliadky dopravnej poriadkovej polície. Vykonávame kontroly na železničných staniciach a vo vlakoch."

"Celé opatrenia sa prijímajú k zníženiu mobility a aby sme tú krivku znížili do maxima, kým sa nám nepodarí preočkovať tú časť populácie, aby sme sa už systémovo dostali na akceptovateľnú úroveň," upozornil Kovařík.

Lučanského pohreb

V súvislosti s piatkovým pohrebom Lučanského Kovařík apeluje, aby sa jeho pamiatka nezneužívala. "Som presvedčený, že ani on sám by nesúhlasil, aby jeho pamiatka bola uctená spôsobom, ktorý nie je v súlade so zákonom," poznamenal.

V aktuálnej krízovej situácii je podľa Kovaříka vážnym porušením práva, ak niekto vyzýva na porušovanie opatrení. Informoval, že polícia už preveruje konkrétnych ľudí, ktorí tak robia alebo šíria nenávistné prejavy.

Od začiatku krízy do 31. decembra zaznamenala polícia 38.311 prípadov porušenia zákona. Porušenie karantény sa potvrdilo v 2029 z 5396 preverovaných prípadov. Kontrolovali tiež 3633 prevádzok, nariadenia porušilo 566 z nich. Povinnosť nosiť rúško nedodržalo 5065 ľudí z kontrolovaných 6874.

Dosahy pandémie pociťujú aj v Policajnom zbore, priblížil šéf polície. Situácia je vážna napríklad v Nitre. "Pracujeme so všetkými rezervami, ktoré máme," skonštatoval Kovařík. Policajtov podľa potreby presúvajú alebo pracujú nadčasy.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.