Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.01.2021, 00:00

Lipšic v HNtelevízii o kandidatúre na špeciálneho prokurátora: Je tu unikátna šanca vyčistiť "augiášov chliev"

Pozrite si rozhovor v HNtelevízii s bývalým ministrom vnútra a spravodlivosti Danielom Lipšicom o kandidatúre na špeciálneho prokurátora.

Prečo kandidujete na post špeciálneho prokurátora?

Tých dôvodov je viac. Spomenul by som dva základné. Keď som ako minister spravodlivosti bol pri zriaďovaní špeciálnej prokuratúry a špeciálneho súdu, tak som ich považoval za kľúčové inštitúcie pre boj proti korupcii a proti organizovanému zločinu. Som presvedčený, že v dnešnej dobe je možno prvýkrát po tridsiatich rokoch vďaka konštelácii na polícii, prokuratúre a súdnictve najväčšia šanca to posunúť a urobiť veľký krok v oblasti trestnej spravodlivosti. Prvé kroky sa už aj dostavujú. Vyčítal by som si, keby som do tohto súboja nešiel. Druhý faktor bol ten, že v advokátskej firme, v ktorej pôsobím, sa nám podarilo vytvoriť silný trestnoprávny tím a v prípade, že by som aj odišiel, môj kolega Peter Kubina by prevzal klientov a celú trestnú agendu. Zachovala by sa tak kontinuita aj z pohľadu klientov. Peter Kubina je jeden z našich najlepších advokátov. Aj to bol faktor, ktorý som pri rozhodovaní zvažoval. Mám veľmi rád prostredie v ktorom pôsobím, firmu a ľudí. Máme veľmi zaujímavé kauzy, možno na Slovensku najzaujímavejšie v poslednom desaťročí. Ale tým, že je teraz taká unikátna šanca, poviem to trochu metaforicky, vyčistiť Augiášov chliev, tak by som si vyčítal, kebyže sa o to ani nepokúsim.

Takže špeciálna prokuratúra nevypálila tak, ako ste si to pred šestnástimi rokmi plánovali?

Sčasti áno, sčasti nie. Špeciálna prokuratúra má za sebou veľmi úspešné kauzy, najmä čo sa týka klasického organizovaného zločinu a klasických zločineckých skupín. Pravdou však je, že v oblasti korupcie tam boli problémy aj s tým, kto na čele špeciálnej prokuratúry od jej vzniku stál. Na špeciálnej prokuratúre ako všeobecne na prokuratúrach, však ide o tímovú prácu. Nie je to žiadna “one man show”. Ja tam poznám väčšinu prokurátorov a považujem ich, nie všetkých, za špičkových prokurátorov, ktorí, pokiaľ budú mať voľné ruky a pokiaľ tam bude prebiehať dobrá tímová práca, to môžu pohnúť ešte výrazne ďalej.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.