Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2021, 15:24

Nová mutácia koronavírusu: Slovensko čaká oveľa ťažší boj, potvrdil Krajčí

Kľúčom k zvládnutiu pandémie covidu-19 je podľa ministra zdravotníctva očkovanie.

Nová mutácia koronavírusu: Slovensko čaká oveľa ťažší boj, potvrdil Krajčí
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko je pripravené na odhaľovanie novej mutácie koronavírusu. V stanovisku zaslanom médiám to potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ako uviedol, naše úrady už našli najrýchlejšie riešenie na skríning pozitívnych prípadov na nový typ vírusu. 

​Všetky pozitívne vzorky osôb, ktoré pricestovali z Veľkej Británie budú uskladnené. "Predpokladáme, že už budúci týždeň budú následne diagnostikované aj na prítomnosť nového variantu vírusu. Takýmto istým spôsobom budeme diagnostikovať aj vybrané pozitívne testy z jednotlivých regiónov Slovenska," tvrdí Krajčí.

Najväčším problémom novej mutácie vírusu, je podľa Krajčího jeho vysoké reprodukčné číslo, čiže schopnosť šíriť sa v populácii.

"Boj s ním je o 40 percent ťažší, ako s pôvodným typom vírusu. Vyžaduje si tvrdé opatrenia obmedzujúce mobilitu s maximálnou elimináciou sociálnych kontaktov, teda stav, ktorý je momentálne na Slovensku v platnosti," vysvetlil Krajčí.

Nádej vidí v očkovaní s tým, že vakcíny od BioNTechu a AstraZeneca sú účinné aj voči novej mutácii vírusu.

V tejto chvíli je však podľa ministra kľúčové dodržiavať platné opatrenia. "Už si nemôžeme dovoliť byť nezodpovední, situácia v nemocniciach je veľmi vážna a zomierajú nám aj naši zdravotníci," uzavrel Krajčí. 

Novú mutáciu koronavírusu na Slovensku potvrdili na vzorkách z Michaloviec, ktoré boli odobrané počas vianočných sviatkov. Na vzorkách z iných regiónov krajiny zatiaľ potvrdené neboli, dá sa však podľa Krajčího očakávať, že sa tak čoskoro stane. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.