Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2021, 22:27 Aktualizované dňa 05.01.2021 o 09:57

Čo sa stalo Lučanskému? Zverejnili dokumenty k jeho smrti

Ministerka uviedla, že kamerové zábery nemôžu zverejniť, pretože by sa tým marilo trestné konanie.

Čo sa stalo Lučanskému? Zverejnili dokumenty k jeho smrti
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo v pondelok večer dokumenty súvisiace so zranením zosnulého bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, aj s incidentom z dňa, keď sa pokúsil o samovraždu.

Zverejnenie dokumentov avizovala šéfka rezort Mária Kolíková (Za ľudí). Informoval o tom Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu.

Dokumenty sú k dispozícii TU.

Jeden z dokumentov opisuje režim, v akom bol Lučanský vo väzení. Išlo o bezpečnostné opatrenia na základe ktorých mal Lučanský samostatnú celu a neprichádzal do kontaktu s inými obvinenými a odsúdenými.

Lučanský - bezpečnostné opatrenia by hnky on Scribd

Padol na rám postele

Súčasťou zverejnených dokumentov sú aj úradné záznamy, kde príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže popísali oba decembrové Lučanského incidenty.

O svojom prvom zranení mal policajný exprezident dozorcom tvrdiť, že si ho spôsobil sám v noci, keď neopatrne spadol na rám postele. Ráno nežiadal ani o lekárske vyšetrenie. Lučanského stav sa mal zhoršiť v priebehu dňa počas cvičenia. 

Lučanský zranenie oka by hnky on Scribd

Lekárske záznamy, ktoré rezort spravodlivosti zverejnil informujú, že zranenia, aké utrpel Lučanský sú síce nezvyčajné, avšak nemohol mu ich spôsobiť niekto iný a potvrdili jeho verziu o tom, že sa mohol zraniť sám nešťastným pádom.

Obesil sa na mikine

Zverejnené dokumenty popisujú aj deň Lučanského smrti. Podľa nich ho skontrolovali o 16:30 a pri výdaji večere o 16:39 už policajný exprezident nereagoval. 

​Po opakovaných výzvach sa príslušníci ZVJS rozhodli vstúpiť do Lučanského cely. "Zistili sme, že menovaný leží na bruchu s hlavou tesne nad čelom postele, okolo krku mal jedenkrát otočenú ústavnú teplákovú bundu, ktorá bola uviazaná o hornú konštrukciu poschodovej postele," popísal priebeh udalosti dozorca, ktorý spolu s kolegom Lučanského našiel. 

Lučanský 29. december by hnky on Scribd

V tejto situácii začali okamžite poskytovať prvú pomoc. "Menovanému sme uvoľnili hlavu z teplákovej budny a preložili sme ho z postele na podlahu," popisuje s tým, že okamžite privolali pomoc. "Bezodkladne sme začali poskytovať prvú pomoc dýchaním z úst do úst a masážou srdcového svalu," dodáva.

Snažili sa ho zachrániť

Následne mal prísť pomôcť vedúci zmeny, ktorý priniesol defibrilátor. Policajného exprezidenta oživovali až kým pre neho neprišla záchranka, ktorá ho odviezla do nemocnice. 

Lučanský zomrel o deň neskôr, 30. decembra v nemocnici.

Prípady smrti policajného exprezidenta vyvoláva mnohé otázniky. Aj kvôli tomu zriadilo ministerstvo spravodlivosti špeciálnu komisiu, ktorá má celý prípad preveriť.

Viacerí politici aj odborníci vyjadrili pochybnosti nad tým, či si Lučanský skutočne siahol na život sám. 

Lučanského zadržali po tom, ako sa vrátil z dovolenky v Chorvátsku v rámci policajnej akcie Judáš. O tom, ako údajne bývalý policajný prezident bral úplatky, vypovedali kajúcnici.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.