Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2021, 00:00

Aké máte práva a povinnosti, keď chcete vrátiť darček

Povianočné obdobie prináša aj množstvo nepotrebných vecí, ktoré si ich majitelia našli pod stromčekom. Zákon dáva možnosť nechcený tovar vrátiť.

Aké máte práva a povinnosti, keď chcete vrátiť darček
Zdroj: Dreamstime

Dostali ste od príbuzných na Vianoce darček, ktorý vám je nanič, a chcete ho vrátiť? V prípade nákupov na diaľku cez internet, ktoré v minulom roku využilo viac Slovákov než kedykoľvek predtým, môžete bez udania dôvodu odstúpiť od kúpnej zmluvy v zákonnej lehote 14 dní. Tá začína plynúť odo dňa, keď si zákazník tovar prevzal.

Odstúpenie pred prebratím
Zákon dokonca umožňuje spotrebiteľom odstúpiť od zmluvy už pred samotným prevzatím tovaru. Túto možnosť odporúčame spotrebiteľom využiť, pokiaľ im napríklad tovar nedoručili v stanovenej lehote, alebo ak z iného dôvodu stratili záujem o jeho doručenie, uvádza Katarína Zalaiová z Európskeho spotrebiteľského centra Slovenskej republiky.


V prípade odstúpenia od zmluvy má predávajúci povinnosť vrátiť zákazníkovi všetky platby, ktoré od neho prijal, a to v lehote do 14 dní od momentu, keď spotrebiteľ odstúpil

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.