Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2021, 11:12

Gröhling hovorí o zlučovaní vysokých škôl. Nepotrebujeme ich mať desiatky, tvrdí

Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga spájaním a zlučovaním vysokých škôl chcú docieliť vznik veľkých a kvalitných vysokých škôl.

Gröhling hovorí o zlučovaní vysokých škôl. Nepotrebujeme ich mať desiatky, tvrdí
Zdroj: TASR

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu bude mať v roku 2021 vyčlenený balík finančných prostriedkov, ktorým bude chcieť motivovať vysoké školy, aby sa spájali a zlučovali.

Ako uviedol šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS), verí, že v roku 2021 sa podarí aspoň jedno takéto zlúčenie alebo spojenie.

Podľa Gröhlinga spájaním a zlučovaním vysokých škôl chcú docieliť vznik veľkých a kvalitných vysokých škôl.

Čo je dobré pre študentov 

Následne budú mať tieto školy aj väčšiu možnosť sa umiestňovať v rámci kvality v jednotlivých medzinárodných hodnoteniach.

Otázka nie je podľa ministra, či sú s touto navrhovanou zmenou spokojní rektori vysokých škôl a univerzít.

"Otázka je, čo je dobré pre študentov. A toto bude dobré pre študentov v rámci zvyšovania kvality. Nie je to žiadne tabu, ja som túto otázku otváral na stretnutiach s rektormi už od leta. Teraz k tomu nadväzujeme aj finančný balík prostriedkov ako motivačný prvok. Zároveň tieto financie slúžia na technickú realizáciu zlúčenia: vytvorenie nových štruktúr, preklopenie elektronických systémov a iné náklady," uviedol minister školstva.

Vysoké školy o tom diskutujú 

Zároveň verí, že aj v novele zákona o vysokých školách bude spomenutý spôsob ich spájania alebo zlučovania.

"Nie je tajomstvo, že Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave diskutovali o tom, že by mohli splynúť dokopy. Nie je tajomstvo, že košické univerzity diskutovali o tom, že by splynuli dokopy," povedal šéf rezortu školstva.

Ako tvrdí, aj drobné univerzity, ktoré sú na Slovensku, hľadali partnerov na spoluprácu. Zároveň poznamenal, že nie je tajné ani to, že vysoké školy o tom diskutujú.

"Ide len o to, kto bude prvý a kto prelomí myšlienku, že nepotrebujeme mať desiatky vysokých škôl," uzavrel minister školstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.