Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2020, 21:18

Čaputová: Sprísnenie opatrení prišlo v hodine dvanástej

Prezidentka upozorňuje, aby sa ľudia pripravili na náročné dni a držali spolu. Ochrana zdravia a životov musí byť podľa nej na prvom mieste.

Čaputová: Sprísnenie opatrení prišlo v hodine dvanástej
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Opatrenia prijaté vládou v boji proti pandémii považuje prezidentka Zuzana Čaputová za potrebné a majú jej podporu. Pripomenula, že situácia je mimoriadne vážna a nevie sa, ako dlho potrvá. Zlepšenie ukáže až stav v nemocniciach v nasledujúcom období.

"Prispieť k zlepšeniu situácie môžeme aj tým, že nebudeme hľadať ich slabé miesta, ale z vlastného rozhodnutia sa na nevyhnutný čas dobrovoľne izolujeme a obmedzíme všetky svoje kontakty na minimum," uviedla hlava štátu. Dodala, že každý jeden kontakt môže byť dnes rizikový.

Sprísnené opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 prišli podľa Čaputovej v hodine dvanástej. "O čo nepopulárnejšie je výrazné obmedzenie pohybu počas vrcholiacich sviatočných dní a rozbehnutých dovoleniek, o to je dnes potrebnejšie," povedala.

Po obmedzení pohybu ľudí volali lekári, ktorí si najviac zo všetkých uvedomovali mieru problému, epidemiológovia, vedci a každý, kto vidí počty infikovaných, hospitalizovaných a mŕtvych, poznamenala prezidentka.

​Zároveň upozorňuje, aby sa ľudia pripravili na náročné dni a držali spolu. Ochrana zdravia a životov musí byť podľa Čaputovej na prvom mieste.

Vláda na svojom štvrtkovom mimoriadnom rokovaní rozhodla o prísnom zákaze vychádzania, ktorý bude platiť od 5.00 1. januára 2021 do 24. januára. Zrušilo sa stretávania s blízkymi v tzv. bubline. Obmedzenie mobility má dosiahnuť aj zákaz cestovania medzi okresmi. Povolená bude cesta s cieľom zaobstarania nevyhnutných životných potrieb - potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického a drogériového tovaru, krmiva či pohonných látok. Povolený bude pobyt v prírode iba v rámci okresu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.