Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2020, 20:59

Lockdown na Slovensku je takmer absolútny. Možné sú už len dve sprísnenia, tvrdí Krajniak

Ak by dnes platil covid automat, celé Slovensko by bolo v čiernom stupni, ktorý znamená totálny lockdown.

Lockdown na Slovensku je takmer absolútny. Možné sú už len dve sprísnenia, tvrdí Krajniak
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré dnes prijala vláda, sú až na jednu výnimku rovnaké, ako by zaviedol covid automat v čiernej zóne. Tvrdí to minister zdravotníctva Marek Krajčí.

"Jediný rozdiel je, že momentálne sa vláda rozhodla, že nezastavíme výrobu vo veľkých fabrikách, ale budeme minimalizovať počty zamestnancov tam, kde je to nevyhnutné a všetkých ostatných pošleme do home-officu," povedal Krajčí.

​Automat mal pôvodne platiť od 11. januára, avšak nové opatrenia ho posúvajú. Ak by platil dnes, celé Slovensko by na základe sledovaných parametrov bolo v čiernom stupni, ktorý znamená totálny lockdown.

"Vláda rozhodla, aj na základe odporúčania konzília odborníkov, že ešte nepoužije tento úplne kritický variant boja s koronavírusom," povedal o zavretí ekonomiky šéf rezortu zdravotníctva.

Minister práce Milan Krajniak vidí už len dve možnosti na sprísnenie opatrení.

Jedným, od ktorého kolegov z vlády odhováral, je zatvorenie ekonomiky s výnimkou kritickej infraštruktúry, o ktorom hovoril aj Krajčí. "To keď urobíme, to by bola katastrofa," skonštatoval Krajniak.

​Verí, že keď dorazia antigénové testy - 7. januára by malo prísť 2,6 miliónov kusov - bude sa dať situácia riešiť priebežným testovaním zamestnancov, aby ekonomika mohla ďalej fungovať.

"Druhá možnosť sprísnenia je model, o ktorom sme diskutovali na vláde. Ja osobne to podporujem. V niektorých krajinách to bolo robené tak, že keď osoba pôjde mimo svoju domácnosť, nech ide kamkoľvek, tak sa zaregistruje sms správou a tým sa bude dať skontrolovať, kam ten človek ide," dodal šéf rezortu práce.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.