Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2020, 14:15

Čaputová: Čin Lučanského nesmie slúžiť nátlaku na ukončenie vyšetrovania káuz

Všetky okolnosti skutku treba podľa prezidentky rýchlo a do dôsledkov vyšetriť.

Čaputová: Čin Lučanského nesmie slúžiť nátlaku na ukončenie vyšetrovania káuz
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Čin Milana Lučanského nesmie slúžiť politickému nátlaku na ukončenie vyšetrovania káuz, ktoré súvisia s ohýbaním spravodlivosti z minulosti. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová.

Zároveň zopakovala, že pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta je ľudskou tragédiou a všetky okolnosti tohto skutku treba rýchlo a do dôsledkov vyšetriť.

"Žiadny politik neurčuje vinu a nevinu obvinených a nie je ani tým, ktorý by mal hodnotiť dôkaznú situáciu a vyvolávať vášne," dodala v stanovisku, ktoré poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

"O vine a nevine obvinených rozhodne na základe dôkazov súd v spravodlivom procese a s plným rešpektom k právam obvinených osôb," zdôraznila hlava štátu.

Prezidentka doplnila, že je dobré, keď vyšetrovatelia a prokurátori v súčasnosti cítia slobodu konať a vyšetrujú aj kauzy, ktoré boli roky zakrývané a prehliadané, "pretože to je nevyhnutný krok k obnoveniu dôvery v spravodlivosť".

Lučanský, ktorý je väzobne stíhaný, sa pokúsil v utorok 29. decembra o samovraždu. Jeho stav je kritický. Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan po udalosti odstupuje zo svojej funkcie.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) oznámila, že zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu. Potvrdila, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.