Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2020, 14:51

Čaputová pred sviatkami varuje: Počet pacientov v nemocniciach bude rásť, obmedzme kontakty na minimum

Podľa prezidentky by mali byť ľudia opatrní a svoje kontakty obmedziť nad rámec platných opatrení.

Čaputová pred sviatkami varuje: Počet pacientov v nemocniciach bude rásť, obmedzme kontakty na minimum
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Do konca roka sa v nemocniciach očakáva až tritisíc pacientov s ochorením COVID-19 a 300 na pľúcnej ventilácii. Prezidentka Zuzana Čaputová na to upozornila na sociálnej sieti po telefonáte s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO).

​V súvislosti so situáciou preto hlava štátu apeluje na ľudí, aby obmedzili kontakty na minimum, a to aj nad rámec aktuálnych opatrení. Dodala, že zdravotníkom môžu ľudia pomôcť tiež tým, že sa vyvarujú rizikových aktivít, ktoré ich môžu dostať do nemocnice.

"Vplyv obmedzení sa zatiaľ neprejavil, trvajú len krátko a majú príliš veľa výnimiek na zásadnejšie zníženie mobility," skonštatovala prezidentka. Starostlivosť o pacientov s novým koronavírusom prevezmú aj menšie a súkromné nemocnice. Vzhľadom na narastanie počtu infikovaného zdravotného personálu bude potrebná aj pomoc ďalších zdravotníkov slúžiacich na iných oddeleniach alebo mimo nemocníc, informoval ju minister.

"Nie sú to dobré správy a nemáme ani veľa možností tento nepriaznivý trend v krátkom čase zvrátiť. Môžeme však spraviť maximum, aby medzi novými infikovanými neboli naši blízki od štedrovečerného stola," komentovala hlava štátu. Vyzýva preto na obmedzenie kontaktov na minimum. "Zdravie je najväčší darček, ktorý si tieto Vianoce môžeme dať," uviedla.

Prezidentka doplnila, že sebe aj zdravotníkom môžu ľudia tiež pomôcť, keď si budú dávať väčší pozor, aby sa nedostali do nemocnice v dôsledku iných rizikových aktivít.

"Napríklad v dôsledku používania zábavnej pyrotechniky, zlej životosprávy alebo neohľaduplnosti či nepozornosti na cestách. Každý pacient v nemocnici zamestnáva a v tejto situácii aj vyčerpáva lekárov a sestry, ktorí tak môžu chýbať pri iných, život zachraňujúcich úkonoch u hospitalizovaných pacientov," upozornila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.