Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2020, 21:56 Aktualizované dňa 20.12.2020 o 23:06

Slovensko reaguje na mutáciu vírusu. Zavádza karanténu pre prichádzajúcich z Británie

Ľudia, ktorí prídu z Británie po polnoci 21. decembra, musia ísť do karantény.

Slovensko reaguje na mutáciu vírusu. Zavádza karanténu pre prichádzajúcich z Británie
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Na Slovensku bude od polnoci z nedele na pondelok platiť povinná karanténa pre všetkých občanov, ktorí prichádzajú na Slovensko z Veľkej Británie. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

​Šéf rezortu Marek Krajčí informoval, že slovenské laboratóriá vedia RT-PCR testami zachytiť aj novú mutáciu koronavírusu. Karanténu bude možné ukončiť až po absolvovaní tohto testu s negatívnym výsledkom.

K zavedeniu povinnej karantény Slovensko pristúpilo podľa slov rezortu vzhľadom na prítomnosť novej infekčnejšej mutácie koronavírusu vo Veľkej Británii a Juhoafrickej republike, ktorá nie je detekovateľná niektorými európskymi PCR testami.

Povinná karanténa sa zavedie od pondelka 0.00 h, teda z nedele na pondelok. Ukončiť ju bude možné až po absolvovaní RT-PCR testu s negatívnym výsledkom. Ten sa má urobiť najskôr na piaty deň od pricestovania na Slovensko.

"Všetky laboratóriá na Slovensku, ktoré realizujú RT-PCR testy na ochorenie COVID-19, vedia zachytiť aj novú mutáciu koronavírusu," uviedol na sociálnej sieti Krajčí.

​Rezort doplnil, že každý občan prichádzajúci z Británie sa musí najneskôr bezprostredne pri vstupe na Slovensko registrovať na webe www.korona.gov.sk/ehranica. Na požiadanie polície sa bude musieť preukázať potvrdením o splnení tejto povinnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.