Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2020, 13:55 Aktualizované dňa 18.12.2020 o 15:08

Denne koronavírus na Slovensku zabije 58 ľudí. Máme parametre na totálny lockdown

Ak by dnes platil vládou už schválený covidový semafor, celé Slovensko by padlo do najprísnejšieho, čierneho pásma.

Denne koronavírus na Slovensku zabije 58 ľudí. Máme parametre na totálny lockdown
Zdroj: TASR/AP

V poslednom období zomiera na Slovensku denne na covid-19 58 ľudí. Celkovo zomrelo 1 819 ľudí nakazených koronavírusom, patológovia potvrdili 1 440 úmrtí na pľúcnu formu covidu-19. Podozrenie na koronavírus je v prípade 54 ďalších úmrtí.

"Zdvojnásobil sa počet úmrtí," povedal na dnešnej tlačovej konferencii poradca ministra zdravotníctva infektológ Pavol Jarčuška. Marek Krajčí je po pozitívnom teste premiéra v karanténe.

Veľa prípadov nad 65 rokov

​Súčet sedemdňového priemeru pozitívnych z PCR a antigénových testov sa dostal nad päťtisíc. Reprodukčné číslo, ktoré hovorí, koľko ďalších nakazí jeden pozitívny človek, je na úrovni 1,3. Hospitalizovaných je 2 412 ľudí, z toho 2 197 má potvrdené ochorenie covid-19.

Podľa vládou schváleného covidového semaforu úroveň sedemdňového priemeru a reprodukčného čísla radia celé Slovensko do čierneho pásma, ktoré by na krajinu uvalilo totálny lockdown so zákazom vychádzania. Okrem kritickej infraštruktúry by ľudia nemohli chodiť ani do práce. Avšak platiť by mal začať až po 10. januári.

"Ak by sme aplikovali pravidlá, ktoré sú pre čierny stupeň, tak sú prísnejšie, ako tie, ktoré budú platiť od soboty," doplnil Jarčuška. Za najhoršiu správu infektológ označil fakt, že rastú prípady pozitívne testovaných ľudí nad 65 rokov. Aktuálne ich je 2 944.

Situácia v nemocniaciach sa ešte zhorší

"Situácia sa dramatizuje na celom území Slovenska," povedal o stave v nemocniciach štátny tajomník Peter Stachura. Stúpajú aj počty ľudí na lôžkach s kyslíkom. "Očakávame aj nárast na ventilovaných lôžkach, ktorý bude výraznejší," dodal.

​Najkritickejšia situácia v nemocniciach je v Trenčianskom kraji. Počet zdravotníckych zamestnancov v karanténe už prekročil tritisíc.

"Očakávame, že do konca roka bude okolo tritisíc hospitalizovaných pacientov a okolo 250 pacientov v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii," priblížil Stachura prognózu do najbližších dní pre nemocnice.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.