Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2020, 11:22 Aktualizované dňa 17.12.2020 o 13:57

Fico podáva podnet na Ústavný súd pre prijatú novelu ústavy

Šéf Smeru ešte avizoval, že plánujú aj ďalšie podania v súvislosti s novelou ústavy.

Fico podáva podnet na Ústavný súd pre prijatú novelu ústavy
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Smer podáva na Ústavný súd podnet v súvislosti s novelou ústavy súvisiacou s reformou justície, ktorú Národná rada (NR) SR schválila minulý týždeň.

Namieta v ňom oblasť upravujúcu kompetencie ÚS posudzovať súlad ústavných zákonov s ústavou samotnou. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii.

"Máme 30 podpisov, návrh ide na Ústavný súd," povedal Fico s tým, že ide o špecifickú situáciu. Hovorí o odobratí kompetencie Ústavného sudu. Skonštatoval, že ustanovenie má platiť od 1. januára 2021 a je presvedčený, že vláda úmyselne zdržiava jeho publikovanie v Zbierke zákonov, pretože je to dôležité pre nadobudnutie jeho platnosti.

"Preto podávame tento návrh," poznamenal s tým, že navrhnú pozastavenie účinnosti ustanovenia. Ide podľa neho o "vážny prešľap " koalície proti právnemu štátu. Zdôraznil, že ÚS taktúto právmoc musí mať.

Šéf Smeru ešte avizoval, že plánujú aj ďalšie podania v súvislosti s novelou ústavy. "Materiál je veľmi komplikovaný, ale predpokladám, že by sme to mohli zvládnuť budúci týždeň," ozrejmil. Dodal, že počkajú aj na to, ako sa koalícia zachová v súvislosti s núdzovým stavom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.