Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Štátny podnik Lesy SR opäť mení vedenie. Generálneho riaditeľa Mateja Vigodu ste pritom vymenovali len nedávno. Teraz ste ho nečakane odvolali. Prečo?

Vo verejnom priestore sa možno zdalo, že je to nečakané. Musím povedať, že Lesy SR sú do istej miery mojím kmeňovým podnikom, poznám veľmi dobre to prostredie. Celý život som tam robil. Musím priznať aj to, že Matej Vigoda je človek, s ktorým som prešiel kus takej bojovej cesty a je to človek, ktorý vyhral úplne férovo výberové konanie na post generálneho riaditeľa. Je mi natoľko blízky, že by som povedal, že naše vzťahy hraničili s priateľstvom. Preto som ho aj priateľsky v priebehu posledných mesiacov upozorňoval, že som v pozícii, keď nemôžem dávať prednosť neformálnym, aj keď dobrým vzťahom.

Mnohé momenty, ktoré v tomto podniku pretrvávali aj v minulosti, nieže sa odstraňujú, ale za jeho pôsobenia pretrvávajú a narastajú. Pred pár mesiacmi som mu povedal, Maťo ja ťa odvolám, ak to takto ďalej pôjde. Možno to v tej chvíli vyzeralo ako „sranda“ medzi dobrými kolegami. Nenastavil sa však transformačný proces, ktorý roky mešká. Rovnako tak ani personálne otázky, sú tam ľudia, ktorých zdedil a vnútorne neboli presvedčení o potrebe tejto zmeny.

Nedostal na toto všetko málo času? Vo funkcii bol pár mesiacov.
Naozaj som mu poskytol viac času, ako som mal. Viem, že to vyvolalo veľký ohlas medzi ľuďmi, ale aj v mojom vnútri. Bojím sa, že ten čas, ktorý som mu dal, som až prekročil. Nečakám, že všetko bude na druhý deň, to, samozrejme, nejde. Keď sa však niekoľko mesiacov snažíte o veci, o ktorých viete, že sú nevyhnutné, a nedostávate patričnú ozvenu a na moje otázky neprichádzajú patričné odpovede, tak som nemal na výber. Dochádzalo k únikom mnoho miliónov eur za neporiadok, ktorý stále panuje v tomto podniku. Nebojím sa to povedať. Boli to zdedené problémy, ale neboli naprávané adekvátne. Veľmi ľahko sa odvoláva niekto, kto je z opačného názorového spektra. V tomto prípade to tak nebolo. Teraz nastalo také šepkanie, prečo sa to stalo, koho to ten Mičovský poslúcha, aká loby tu začala víťaziť. Nuž hovorím to vám, že k tomuto rozhodnutiu som dospel naozaj samostatne, bez toho, aby ktokoľvek slovíčkom naznačil, pán minister, rob poriadky, inak bude zle. Za moje rozhodnutie preberám plnú zodpovednosť. A nezmenil by som ho, aj keď vidím, aké to vyvolalo reakcie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.