Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2020, 20:16

Kritika Matoviča: Zatvorenie obchodov tri dni pred Vianocami spôsobí tlačenicu

Opatrenia súvisiace so sviatkami začnú už tento piatok 11.12. zatvorením terás reštaurácií. 

Kritika Matoviča: Zatvorenie obchodov tri dni pred Vianocami spôsobí tlačenicu
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Slovensko cez Vianoce nečaká tradičný lockdown. Ohlásené však dnes boli viaceré prísne opatrenia, počínajúc zatvorením terás už tento piatok. 

Na tlačovej konferencii dnes o tom informovali členovia ústredného krízového štábu. Prísnejšie opatrenia budú spustené v štyroch fázach. 

​Opatrenia krátko po ich zverejnení kritizoval bývalý šéf Inštitútu pre zdravotnú politiku Martin Smatana. Na sociálnej sieti napísal, že nie zdravotníctvo nie je prioritou štátu, ale samotné zdravie a bezpečnosť občanov. 

"Zatvorenie terás či sprísnenie prevádzky hotelov vlekov a lanoviek nám so súčasným extrémnym rastom nespraví takmer nič. Zatvorenie obchodov 3 dni pred Vianocami posunie nákupnú horúčku len o pár dní skôr a školy by boli zavreté na sviatky tak či onak. Kostoly? Otvorené. Mobilita? Nezmenená. Plán zastaviť rekordný rast? Žiaden. Regionálne riešenie? Nežartuj. Nejaký plán po sviatkoch? Uvidíme. Očakávaný výsledok? Nikto nevie," napísal Smatana. 

Opatrenia kritizoval aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý je nominant SaS. 

"Zavrieť obchody tri dni pred Vianocami je vskutku nešťastné, lebo vznikne tlačenica v tých pár obchodoch, ktoré ostanú otvorené," uviedol Droba na sociálnej sieti.

"Kostoly-áno, vlaky zadarmo-áno, lyžiarske strediská a hotely-áno, ale každé tri dni nový test, terasy a reštaurácie-už od piatku nie, fitká a športoviská-áno, obchody od 21.12.-nie. Hľadám v tom logiku," uviedol. 

Opatrenia súvisiace so sviatkami začnú už tento piatok 11.12. zatvorením terás reštaurácií. 

V pondelok 14.12. budú sprísnené podmienky prevádzok hotelov, vlekov a lanoviek. Od 21.12. budú mať deti školské prázdniny a zatvorené budú obchody s výnimkami tých, ktoré zabezpečujú nevyhnutné základné potreby. 

Od 28. 12. by potom malo byť prebehnúť testovanie v podnikoch nad 500 zamestnancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.