Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2020, 07:45 Aktualizované dňa 09.12.2020 o 08:49

Čaká nás vianočný lockdown. Sulík kritizuje nepredvídateľnosť rozhodnutí

Podľa Sulíka treba mať aj plán toho, čo sa bude diať po lockdowne.

Richard Sulík
Zdroj: TASR/J. Kotian

Minister Ján Mičovský pred rokovaním vlády potvrdil, že sa v súčasnosti počíta s 21. decembrom, ako začiatkom vianočného lockdownu. Mičovský s návrhom súhlasí, podľa neho je potrebné spomaliť šírenie vírusu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí však pred rokovaním vlády nechcel hovoriť o konkrétnych termínoch s tým, že definitívne rozhodnutie padne na vláde. 

​Upozornil však na dôležitosť testovania a naznačil, že by mohlo byť súčasťou lockdownu. "Testovanie je veľmi dôležitý prvok pri tom, ako budeme zvládať túto pandémiu. Je mimoriadne dôležité, aby sa občania testovali, ak pôjdu navštíviť svojich príbuzných," povedal Krajčí.

Krízový štáb mal včera riešiť aj pandemický semafor, ktorý navrhol Krajčí. Napokon však nebol na programe. "Bavili sme sa o lockdowne. Semafor bude viac-menej platiť až po ňom," vysvetlil Krajčí. 

Minister hospodárstva Richard Sulík pred rokovaním vlády priznal, že s plánom Ústredného krízového štábu oboznámený nie je. Vyzval však na predvídateľnosť opatrení. 

"Ja by som rád videl nejaký plán, ktorý nám ukáže, ako von z krízy, ktorý nám ukáže ako postupovať aj potom. Takéto ad hoc rozhodnutia od pásu, dnes lockdown, zajtra nie, to sa ukázalo ako neúčinné," kritizoval. 

Opatrenia by podľa neho mali byť logické. Sulík tiež skritizoval avizovanú možnosť zatvárania terás od piatku. "Bolo by to celkom prospešné," komentoval Sulík výzvu prezidentky, aby riadenie pandémie prevzal niekto iný ako premiér. Najdôležitejšie je podľa neho mať stanovený plán.

O tom, že by sa opatrenia na Slovensku mali pred sviatkami sprísniť, rozhodol včera ústredný krízový štáb. Minister vnútra Roman Mikulec po jeho rokovaní len oznámil, že nás čaká istá forma lockdownu. Konkrétne informácie budú známe až po dnešnom rokovaní vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.