Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2020, 20:01 Aktualizované dňa 08.12.2020 o 21:36

Zistenie HN: Lockdown má byť celoplošný, začne sa tesne pred Vianocami

Presné informácie poskytnú až v stredu najprv na vláde.

Minister vnútra Roman Mikulec po takmer šesťhodinovom rokovaní krízového štábu prezradil, že sa dohodli na čiastočnom lockdowne. Podľa informácií HN zvnútra krízového štábu je na stole návrh, že tento lockdown by mal byť celoplošný a začať by sa mal 21. decembra a skončiť by mal 10. januára.

Zavrieť by sa mala väčšina prevádzok, otvorené by mali zostať len základné obchody podobne ako počas prvej vlny pandémie. Lyžovanie by malo byť dostupné pre ľudí, ktorí budú mať negatívny test nie starší ako 72 hodín.

O definitívnej podobe lockdownu rozhodne v stredu vláda. 

​Presné informácie však poskytnú až v stredu najprv na vláde, kde informujú ministrov a potom na brífingu. "Prepáčte, najprv budeme informovať členov vlády o výsledkoch rokovaní. Potvrdím, že sme sa dohodli a v nejakom rozsahu áno bude lockdown," povedal Mikulec.

Viac neprezradil ani premiér Igor Matovič, ktorý bol medzi novinármi iba chvíľu. "V stredu po vláde budeme informovať. Dohodli sme sa na veľa veciach. Viac povieme až po vláde," skonštatoval premiér. 

Hlavný hygienik Ján Mikas ešte pred rokovaním avizoval potrebu sprísňovania. "Nie je vylúčený aj určitý spôsob lockdownu, ale treba zadefinovať aký," povedal. Myslí si, že väčší význam by mal celoplošný lockdown a nie regionálny, vzhľadom na zlú epidemiologickú situáciu takmer vo všetkých okresoch.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zároveň potvrdil, že na pondelkovom zasadnutí vlády sa diskutovalo o ďalších možných riešeniach vrátane lockdownu. Poznamenal, že sa nemusí všetko zatvárať, treba však znížiť mobilitu ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.