Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2020, 13:07 Aktualizované dňa 07.12.2020 o 14:33

Prezidentka kritizovala vládu. Matovičovi radí, aby manažovanie pandémie odovzdal niekomu inému

Potrebujeme veľmi jasný plán, nie chaos, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti s riadením koronakrízy.

Prezidentka kritizovala vládu. Matovičovi radí, aby manažovanie pandémie odovzdal niekomu inému
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Premiér Igor Matovič (OĽANO) by mal zvážiť odovzdanie manažovania pandémie niekomu inému. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii na rádiu Expres. Nekonkretizovala však, kto by to mal byť. Premiér by tak podľa nej mal viac času na prevzatie iných vecí.

Funkcia premiéra je podľa Čaputovej komplexnejšia. Zmena na poste "manažéra pandémie" sa jej nateraz zdá ako vhodné riešenie. Čaputová podotkla, že by Slovensko nebola prvá krajina, ktorá nechala manažovanie pandémie na niekoho iného ako predsedu vlády.

"Zároveň by to znamenalo, že premiér by mal čas a kapacitu venovať sa dôležitej premiérskej agende, ako je napríklad riešenie dosahov krízy," uviedla.

Premiérova odpoveď prišla o pár minút, vyjadril sa po skončení rokovania vlády. "Nemanažujem koronakrízu, koronakríza si manažuje nás. Takže neviem, ako mám odstúpiť z funkcie, ktorú nemám," reagoval Matovič na slová prezidentky.

Jasný plán, nie chaos

Hlava štátu nateraz neuvažuje o tom, že by vyzvala vládu Igora Matoviča k rekonštrukcii. "Verím a dúfam, že vláda okrem riešenia pandémie vníma celý kontext spoločenskej situácie a zvažuje všetky možnosti," povedala.

Prezidentka bola kritická voči tomu, ako vláda zvláda komunikáciu počas koronakrízy. Slovensko potrebuje jasný plán na zvládnutie krízy a nie chaos. Čaputovej chýba postup krokov, ktorý bude racionálny, vecný a opretý o vedecké poznanie.

​Reagovala aj na slová premiéra Igora Matoviča o tom, že existujú len dve možnosti - povinné testovanie alebo lockdown. Podľa Zuzany Čaputovej ide o falošnú dilemu.

Netreba objavovať koleso

Vláda podľa nej teraz nemusí "objavovať koleso". "Sú tu postupy, ktoré sa osvedčili u nás aj vo svete. Je tu vedecký konsenzus na tom, čo je správne v tej situácii robiť, tak to poďme urobiť. Ja sa potom za takýto plán postavím," hovorí.

Dodáva, že ťažko môže stáť za vládou, ak tu je chaos a opatrenia, ktoré platia chvíľu, sa menia a nevidí ďalšie kroky. 

Prezidentke sa nepáčia ani spory vo vnútri koalícii. "Celý svet rieši covid, ale my riešime pána premiéra a vzťahy v koalície, to mi je ľúto," povedala Čaputová.

Množstvo ministrov však podľa prezidentky robí dobrú robotu a snažia sa situáciu riešiť. "Nikomu nemôžeme uprieť snahu, no snaha niekedy nestačí," poznamenala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.