Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2020, 13:00 Aktualizované dňa 04.12.2020 o 14:33

Od pondelka začne pilotné otváranie škôl. Podmienkou je testovanie, rozhodla vláda

Premiér povedal, že ho kontaktovali desiatky škôl, ktoré chcú od pondelka otvoriť.

Od pondelka začne pilotné otváranie škôl. Podmienkou je testovanie, rozhodla vláda
Zdroj: TASR

Od pondelka sa budú môcť na Slovensku začať otvárať školy, rozhodla o tom dnes vláda. Informovali o tom premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.

Podmienkou je, že otvoreniu musí predchádzať testovanie žiakov, ich rodičov a zamestnancov škôl. Ako to bude presne prebiehať, upresní vo vyhláške hlavný hygienik. Otvárať sa budú školy, ktoré o to prejavia záujem.

"Budú otvorené školy, ktoré kontaktovali premiéra alebo ministerstvo školstva," priblížil Gröhling. Malo by ísť podľa neho o pilotné otváranie. Gröhling spresnil, že v decembri budú nastavovať a dolaďovať podmienky, aby už boli na januárové otvorenie škôl pripravení.

Pravidelné testovanie

Premiér hovorí, že ho kontaktovali desiatky škôl, ktoré chcú od pondelka otvoriť. Niektoré školy podľa Matoviča budú testovať už zajtra. 

"Budú vytvorené mobilné alebo iné jednotky a bude prebiehať testovanie," povedal Gröhling. Testovanie bude pravidelné. V závislosti od epidemiologickej situácie bude prebiehať každý týždeň, dva alebo tri.

​Matovič tvrdí, že rozhodnutie dáva slobodu školám aj zriaďovateľom. "Vytvorili sme možnosť, aby sa deti do školy dostali. Záleží na ochote zriaďovateľa a rodičov," dodáva.. Na školách, ktoré sa nezapoja, bude pokračovať dištančné vzdelávanie. 

Remišová nesúhlasí 

Za uznesenie vlády nehlasovala strana Za ľudí. Vicepremiérka Veronika Remišová po rokovaní uviedla, že by sa návrat detí do škôl nemal podmieňovať testovaním.

Gröhling prišiel na mimoriadne rokovanie vlády s tým, že verí v dohodu s premiérom. Ministrov návrh totiž v utorok neschválil krízový štáb.

Šéf rezortu školstva v ňom navrhoval, aby sa otvorili školy, v ktorých sa dá otestovať aspoň 70 percent žiakov a aspoň jeden zákonný zástupca každého žiaka.

Premiér následne vyhlásil, že berie testovanie na školách do vlastných rúk. Po piatkovom rokovaní Matovič hovoril, že s ministrom dosiahli kompromis. 

"Čo bolo, bolo, dajme za seba. Otvára sa koridor, aby sa deti mohli do škôl bezpečne dostať," uviedol dnes Matovič.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.