Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2020, 19:25

Reakcie na zvolenie Žilinku: Výsledok kompromisu. Veríme, že pomôže nastoliť dôveru v právny štát

Pozrite si reakcie politikov na zvolenie kandidáta na generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Prezidentka Zuzana Čaputová: Vítam, že poslanci Národnej rady zvolili kandidáta na post generálneho prokurátora hneď v prvej voľbe. Generálny prokurátor je pre výkon spravodlivosti jedna z najdôležitejších funkcií v štáte.

Boris Kollár, predseda parlamentu (Sme rodina): Chcel by som vyjadriť celospoločenskú objednávku smerom k nemu, aby očistil prokuratúru, aby konal vždy morálne, čestne.

Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti (Za ľudí): Ja by som v tomto momente zablahoželala pánovi Žilinkovi k zvoleniu za generálneho prokurátora. Verím tomu, že tak, ako v roku 2010 sme chceli robiť reformu na prokuratúre, že ju budeme spoločne robiť aj teraz.

Gábor Grendel, podpredseda parlamentu (OĽaNO): Výsledok hlasovania je výsledkom kompromisu, na ktorý sme pristúpili, pretože nám išlo po celý čas o to, aby sme sa pokúsili dohodnúť v rámci vládnej koalície.

Strana SaS: Blahoželáme novozvolenému generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a veríme, že pomôže nastoliť dôveru občanov v právny štát.

Strana Hlas: Veríme, že jeho profesijné skúsenosti i osobný príbeh mu budú pomáhať pri zvládnutí kľúčovej úlohy šéfa prokuratúry – schopnosti odolávať politickým tlakom a zachovať si vlastnú nezávislosť, založenú výlučne na úcte k zákonom a faktom.

Strana Smer: Premiér Igor Matovič prehral súboj o generálneho prokurátora na celej čiare. Nečudujeme sa, že po totálnom debakli neprišiel ani na koaličnú radu. Smer-SD pozorne čítal situáciu v Národnej rade a svoje rozhodnutie za daných okolností považuje za správne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.