Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2020, 16:04 Aktualizované dňa 03.12.2020 o 17:00

Haščák sa na slobodu nemusí dostať. Prokurátor ho chce stíhať väzobne

O návrhu musí rozhodnúť sudca do 48 hodín.

Haščák sa na slobodu nemusí dostať. Prokurátor ho chce stíhať väzobne
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na vzatie do väzby spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka, ktorého v utorok polícia zadržala a obvinila z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Informovala o tom hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

"Prokurátor ÚŠP podal dnes na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) návrh na väzbu dvoch osôb stíhaných pre korupčnú trestnú činnosť a trestný čin legalizácie príjmov z trestnej činnosti. U jednej osoby z dôvodu útekovej a kolúznej a u druhej z dôvodu kolúznej väzby," doplnila hovorkyňa.

Sudca pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku má rozhodovať o väzbe v piatok od 8.00 h. Potvrdila to hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

​"Výsluch pána Haščáka začne zajtra na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku o 8.00 hod., službukonajúcou sudkyňou je Mgr. Pamela Záleská. K podrobnostiam obsahu návrhu sa však aj tak nebudeme vyjadrovať pred termínom naplánovaného výsluchu. V tejto chvíli môžeme uviesť akurát to, že návrh prokurátora je nedôvodný už len preto, že nie je splnená materiálna podmienka väzby, keďže ani obvinenie J. Haščáka v tejto veci nie je dôvodné. Prokurátor JUDr. Ondrej Repa, PhD. navrhuje vziať J. Haščáka do väzby ako útekovej a kolúznej [§ 71 ods. 1 ods. a), b) Trestného poriadku]," píše v stanovisku Haščákov advokát Martin Škubla.

Polícia podľa portálu Aktuality.sk zadržala a obvinila Haščáka z korupcie a z prania špinavých peňazí. Prípad zrejme súvisí s únikom nahrávok z odposluchov v doteraz nevyšetrenej korupčnej kauze Gorila, ktorá sa týka podozrenia z podplácania vysokých politikov a úradníkov Pentou v rokoch 2005 a 2006.

Okrem jedného z najbohatších Slovákov Haščáka polícia podľa portálu obvinila aj bývalého riaditeľa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra Arpáša a jeho manželku, ktorá v minulosti tiež pracovala pre tajnú službu.

Portál Aktuality.sk napísal, že Arpáš vyniesol z SIS nahrávky z odpočúvania bytu, kde sa Haščák stretával s politikmi a úradníkmi a kde sa hovorilo o províziách či úplatkoch.

Nahrávky údajne Arpáš predal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s manželkou založili spoločnosť, ktorá dostala od jednej z Haščákových firiem 194-tisíc eur za fiktívne analýzy a poradenské služby. Arpáš v minulosti tvrdil, že informácie a analýzy odovzdával niekdajšiemu šéfovi tajnej polície ŠtB v komunistickom Československu Alojzovi Lorencovi, ktorý spolupracoval s Pentou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.