Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2009, 00:00

Slováci, ktorí vládnu svetu trofejí

Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch. V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy úspešných Slovákov.

Manželia Tomečkovci sa celý život venujú sklárskemu umeniu. Obaja vyštudovali Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave a po promóciách rozbehli svoje kariéry, každý osobitne. Zlom v ich živote nastal v roku 1991, keď sa zoznámili a začali tvoriť spolu. Odvtedy tvoria jeden tím - sú autormi a realizátormi rôznych trofejí a držitelia významných umeleckých ocenení po celom svete.

Daniela a Pavel Tomečkovci žijú v austrálskom Adelaide už dlhé roky, no so Slovenskom sú stále spájaní. Daniela sa zúčastnila na niekoľkých sklárskych sympóziách v Lednických Rovniach. V rokoch 2007 a 2008 prezentovali svoju tvorbu na výstave České a slovenské sklo v exile, ktorá sa konala v Brne i Bratislave. Nebránia sa však ani myšlienke návratu na Slovensko. "Myslím si, že moje dlhoročné skúsenosti by sa dali využiť kdekoľvek,“ hovorí Tomečko.

[[{"type":"hn-image","fid":"74841"}]]

Opálový sen
Tomečkovci spolu pracujú vo vlastnej firme Crystalart, ktorá je štúdiom umeleckej plastiky. Využívajú optický kryštál, farebný kryštál, špeciálne sklené materiály a vzácne austrálske opály. Práve takzvaný Opálový sen je akousi obchodnou značkou Daniely a Pavla. "Pri Opálovom sne sme sa inšpirovali austrálskymi otvorenými horizontmi a vysokou viditeľnosťou.“ Popritom sa obaja venujú aj originálnemu umeniu, ktoré vystavujú v galériách, ale nájsť ho môžete takisto v súkromných zbierkach. Tvoria spolu, ale niekedy i každý sám. Ich najväčším snom je možnosť pokračovať v tom, čo ich baví a napĺňa, a jedného dňa zorganizovať sólo výstavu.

Olympiáda v Sydney
Pavel Tomečko prišiel do Austrálie ešte v roku 1982. Zo Slovenska odišiel z osobných aj politických dôvodov. O rok neskôr sa zamestnal v The Jam Factory Craft Centre, kde založil dielňu rezania a leštenia skla a začal s navrhovaním a vyrábaním sôch z optického skla. Mnohé z nich sa stali trofejami v rôznych súťažiach.

V roku 1985 založil Tomečko vlastnú firmu Uniart Glass a pokračoval v tvorbe, o ktorú prejavili záujem národné aj zahraničné galérie. Niektoré jeho diela dokonca použili ako špeciálne dary pre austrálskeho premiéra a vládu.

[[{"type":"hn-image","fid":"74840"}]]

Daniela Tomečková-Marthová tiež vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. V priebehu štyroch rokov po absolvatóriu participovala na 26 výstavách, okrem Slovenska aj vo Francúzsku, v Taliansku, Nemecku, Maďarsku, Španielsku či Veľkej Británii. V roku 1991 sa presťahovala do za Pavlom do Austrálie, kde sa zosobášili. Pod hlavičkou firmy, ktorej meno medzičasom zmenili na Crystalart, spolu s manželom vytvorili ceny pre veľké množstvo súťaží a pretekov. Medzi tie najvýznamnejšie patria jachtársky pretek America's Cup, Top 500 Business alebo Austrálska cena ľudských práv a tiež séria malých plastík pre mesto Sydney počas olympijských hier v roku 2000. Okrem toho získali ocenenie za mimoriadny produkt v malom podnikaní. Za viac ako dvadsať rokov existencie firmy Crystalart Tomečkovci navrhli a vyrobili stovky, snáď až tisícky podobných ocenení a trofejí.

Prečítajte si aj:
Musíte veriť svojim schopnostiam

Sklári v Austrálii, manželia Tomečkovci, pre HN:

Čo je váš recept na úspech?
Odhodlanosť, vytrvalosť, húževnatosť a viera vo svoje schopnosti. Desať percent talentu a deväťdesiat percent ťažkej práce. Schopnosť ukázať a použiť všestrannosť drotára.

Celý článok >>

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.