Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2020, 08:15 Aktualizované dňa 03.12.2020 o 14:08

Prípad Lučanský: Svedkovia vypovedajú, že mal od mafie zobrať na úplatkoch vyše pol milióna eur

  • ​Lučanského obvinili okrem iného v dvoch skutkoch aj z prijímania úplatku.
  • V jednom prípade má ísť o trestný čin spáchaný vo veľkom rozsahu a tak bývalému policajnému šéfovi hrozí desať až pätnásť rokov vo väzení.
Prípad Lučanský: Svedkovia vypovedajú, že mal od mafie zobrať na úplatkoch vyše pol milióna eur
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Národná kriminálna agentúra vo štvrtok zadržala bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Informuje o tom Denník N, polícia to nekomentuje.

"V tejto chvíli nebudeme poskytovať žiadne informácie, keďže sú vykonávané procesné úkony," reagoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

​Lučanského obvinili okrem iného v dvoch skutkoch aj z prijímania úplatku. V jednom prípade má ísť o trestný čin spáchaný vo veľkom rozsahu a tak bývalému policajnému šéfovi hrozí desať až pätnásť rokov vo väzení.

Dvaja svedkovia

Prvého skutku sa mal Lučanský dopustiť počas výkonu funkcie policajného viceprezidenta v rokoch 2014 až 2015. Vypovedajú o tom vtedajší zástupca riaditeľa Útvaru zvláštnych policajných činností Norbert Pakši a podnikateľ spájaný s mafiánskou skupinou takáčovci a bývalý agent SIS František Böhm. Obaja sú väzobne stíhaní v rámci kauzy Božie mlyny.

Podľa výpovedí Lučanský na stretnutí v McDonalde na Račianskej ulici v Bratislave súhlasil, že bude mafiánskej skupine pomáhať. Osloviť ho mal Böhm, ktorý aktuálne spolupracuje s vyšetrovateľmi. Na stretnutí sa mal zúčastniť aj Pakši.

Trojica sa podľa výpovedí dohodla, že Pakši s riaditeľom Útvaru zvláštnych policajných činností Jozefom Rehákom budú monitorovať rozpracovanie Böhma a ďalších členov takáčovcov na polícii, kým Lučanský bude zabezpečovať krytie pre Böhmove podvody, najmä čo sa týka daní a pohonných hmôt. Nápomocný pri tom mal byť aj bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech, ktorý vtedy figuroval na poste riaditeľa sekcie daní a ciel Finančnej správy.

​Dohodnutý mali mesačný paušál, ktorý Böhm vyplácal Pakšimu minimálne od jesene 2014 do jari 2015. Išlo o 10-tisíc eur, ktoré si mali medzi sebou rozdeliť. Konkrétne tak, že Pakši si nechal dvetisíc eur a rovnakú sumu dal Rehákovi. Zvyšných šesťtisíc eur mal dávať Lučanskému, ktorý mal z toho štyritisíc eur dať Čechovi a zvyšných dvetisíc si nechať.

Lučanský mal v prijímaní úplatkov pokračovať aj po tom, ako sa v máji 2018 stal policajným prezidentom. Od augusta 2018 až do konca roka 2019 mal Böhm odovzdávať Pakšimu k 15. dňu v mesiaci 45-tisíc eur. Pakši tvrdí, že z tejto sumy dával Lučanskému 30-tisíc, sám si nechal 14-tisíc a Rehákovi dával tisíc eur.

Lučanský mal takto cez úplatky zinkasovať 510-tisíc eur.

Akcia Judáš

​Lučanského obvinili v rámci akcie Judáš. NAKA zatiaľ obvinila osem osôb vrátane už spomínaných Reháka a Čecha.

Trestná činnosť sa má týkať korupcie, pričom jedna z osôb je obvinená aj z ohrozovania dôvernej a vyhradenej skutočnosti a vydierania a ďalšia osoba je obvinená aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

„Okrem toho je jedna osoba obvinená aj z ohrozovania dôvernej a vyhradenej skutočnosti, vydierania a ďalšia osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny,“ informovala polícia.

Medzi "judášov" NAKA aktuálne zaradila bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, exšéfa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka, ale tiež súčasného námestníka SIS Borisa Beňu, jeho exkolegu z pozície riaditeľa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča či bývalého viceprezidenta Finačnej správy Daniela Čecha.

Milan Lučanský po výpovedi:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.