Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2020, 14:38

Mimoriadna schôdza o referende nebude, parlament neschválil program

Mimoriadnu schôdzu inicioval opozičný Smer.

Mimoriadna schôdza o referende nebude, parlament neschválil program
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Poslanci Národnej rady nebudú v stredu mimoriadne rokovať o návrhu opozičného Smeru-SD, aby parlament schválil uznesenie o vyhlásení referenda.

Smer-SD inicioval mimoriadnu schôdzu k tejto téme, no plénum neschválilo jej program. Schôdza sa teda skončila.

V referende sa chcel Smer-SD pýtať občanov, či sú za to, aby poslanci prijali ústavný zákon o skrátení ôsmeho volebného obdobia NR SR tak, aby sa parlamentné voľby konali do 30. júna 2021.

Poslanci svoj návrh odôvodňovali chaosom v boji proti pandémii nového koronavírusu.

"Rozhodnutia a opatrenia vládnej moci sú neprofesionálne pripravované a nepredvídateľné, často sú predmetom zmien a opráv," uviedli v návrhu. Vláda takisto podľa nich nie je schopná prijímať s reštriktívnymi opatreniami také kroky, ktoré by eliminovali alebo zmierňovali ekonomické či sociálne dosahy.

Šéf Smeru-SD Robert Fico ešte minulý týždeň avizoval, že ak schôdza nebude úspešná, chce otvoriť politické rokovanie so všetkými, ktorí budú mať záujem ísť do zberu podpisov vrátane opozičných strán. Dodal, že v tejto téme nemá problém ani s Petrom Pellegrinim.

Následne by chceli spustiť zber podpisov na iniciovanie referenda. Nevylučuje, že súčasťou petičnej akcie by boli aj ďalšie otázky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.