Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2020, 08:58 Aktualizované dňa 02.12.2020 o 11:13

Najvyšší súd zvýšil trest pre Marčeka v prípade vraždy Kuciaka

Najvyšší súd zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku zo 6. apríla.

Najvyšší súd zvýšil trest pre Marčeka v prípade vraždy Kuciaka
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Miroslav Marček dostal za vraždu novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára trest odňatia slobody na 25 rokov s maximálnym stupňom stráženia.

Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu, ktorý v stredu zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu, čo sa týka výšky trestu.

Zamietol aj odvolanie poškodených rodičov zavraždených vo veci výšky nemajetkovej ujmy.

Chladnokrvná vražda

„Súd zobral do úvahy okolnosti skutkov, spôsob ich spáchania a posúdenie osobnosti obžalovaného,“ uviedla predsedníčka senátu Alena Šišková.

Dodala, že tri osoby zavraždil chladnokrvným spôsobom, pričom z vykonaného dokazovania nevyplýva, že by sa snažil predísť náhodným obetiam skutkov.

Rozhodnutie si Marček nevypočul, dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Na verejné zasadnutie neprišli ani rodičia zavraždeného novinára a jeho snúbenice.

Pôvodný trest bol 23 rokov

Marčeka senát ŠTS pôvodne 6. apríla odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu Kuciaka, Kušnírovej aj podnikateľa Petra Molnára. Pristúpil tak k mimoriadnemu zníženiu trestu pre jeho priznanie, spoluprácu a oľutovanie vrážd.

Odvolal sa prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, podľa ktorého sa nesplnili podmienky na zníženie trestu.

ŠTS zároveň priznal poškodeným nemajetkovú ujmu. Rodine Kuciakovcov dokopy 140-tisíc eur, Zlatici Kušnírovej 70-tisíc eur a pozostalým po Molnárovi, ktorého zastrelil v roku 2016, 40-tisíc eur.

Senát ŠTS následne 3. septembra oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy Kuciaka a jeho snúbenice obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú.

Ďalšieho obžalovaného Tomáša Szaboa súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.