Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2020, 12:10

Fico: Ak má niekto osem mesiacov sedieť za to, že sa pozná s Kočnerom, prečo tam nie je Sulík?

Robert Fico sa dnes v dueli na TA3 stretol s Veronikou Remišovou. Témou bola voľba generálneho prokurátora i výpoveď Moniky Jankovskej.

Fico: Ak má niekto osem mesiacov sedieť za to, že sa pozná s Kočnerom, prečo tam nie je Sulík?
Zdroj: TASR, koláž HN

V koalícii ešte nie je dohoda na kandidátovi na generálneho prokurátora. Prioritou je, aby sa strany dohodli čo najskôr. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedala predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová.

Šéf Smeru-SD Robert Fico vyhlásil, že všetci poslanci strany sa na voľbe plánujú zúčastniť, ale pravdepodobne sa pri voľbe zdržia.

​Dodal, že do úvahy možno ešte prichádzajú traja kandidáti, ktorých by mohli podporiť. Hovorí, že všetci uchádzači o post šéfa Generálnej prokuratúry sú z prostredia koalície. Kritizoval napríklad Tomáša Honza a Juraja Klimenta.

Kováčik aj Gašpar 

Za ľudí chce, aby bol kandidát nevydierateľný a aby mal ochotu robiť potrebné reformy na prokuratúre. Fico hovorí o politizácii voľby.

"Všetci kandidáti prichádzajú z prostredia vládnej koalície," skonštatoval, pričom kritizuje verejnú voľbu. Koalícia sa podľa neho bojí dať poslancom právo slobodne sa rozhodovať.

"Je asi dobrým znakom, že Smeru ani jeden nevyhovuje," reagovala Remišová a vylúčila politizáciu voľby.

Verejná voľba podľa nej umožní občanom skontrolovať, ako poslanci volili. Fico sa pýtal, ako môže byť generálny prokurátor nezaujatý, ak dostane po voľbe zoznam poslancov, ako hlasovali.

"Mnohí ľudia sedia vo väzbe nezákonne," povedal Fico s tým, že väzba exšéfa polície Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je čisto politická vec.

Kauza Jankovská 

Niektorí policajti či prokurátori podľa neho porušujú zákon. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská je vo väzbe nezmyselne trápená, myslí si šéf Smeru-SD.

"Čo robila (Jankovská) po večeroch, za to ja nemôžem," povedal Fico. Zopakoval, že agendu, ktorú s ňou riešil, si riadne plnila.

"Jankovská je čisto politická objednávka. Načo sa má nejaká žena osem mesiacov trápiť vo väzbe? Ak má niekto osem mesiacov sedieť za to, že sa pozná s Kočnerom, prečo tam nie je Sulík? ," povedal Fico.

"Pani Jankovská nehovorí len o tom, že sa poznala s Kočnerom," reagovala Remišová. "Hovorila aj o ovplyvňovaní sudcov. Agenda štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti je dozerať na to, aby súdy fungovali a aby sa takáto korupcia nediala. Teraz, keď ju pán Fico obhajuje, je to výsmech občanom," dodala.

Za ľudí navrhuje komunitné testovanie, aby sa prioritne testovali zraniteľné skupiny, napríklad klienti a pracovníci v domovoch sociálnych služieb alebo zdravotníci. Prioritou podľa nej je vrátiť deti do škôl.

Ak by bol opäť pokus o celoplošné testovanie s následnými obmedzeniami v prípade neúčasti, Smer-SD sa obráti na Ústavný súd. Školy mali byť podľa Fica už dávno otvorené, pripísal to neschopnosti koalície.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.