Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2020, 00:00

Krajčího tajomník pre HN: Nemôžeme zatvárať oči pred chýbajúcim personálom

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura v rozhovore pre HN uviedol, čo najviac aktuálne nemocnice trápi a v ktorých oblastiach by mali podľa ministerstva zabrať.

Peter Stachura
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

Posledných 30 dní sa zdá byť situácia v nemocniciach stabilná. Rekordné počty hospitalizácii sa nám darí neprekračovať a počty pacientov na lôžkach začali postupne klesať. No aj napriek tomu čakajú nemocnice ešte ťažké časy. Bez čoho sa nám nepodarí zvládnuť zimu?

Všetko to stojí na zodpovednosti ľudí, na tom či budú nosiť rúška, dodržiavať odstupy, ako budú zodpovední. Momentálny počet lôžok, ktoré vieme reprofilizovať pre pacientov s ochorením na COVID-19 pri zabezpečení neodkladnej zdravotnej starostlivosti pre ostatných pacientov je 4 162. Aktuálne máme 3 491 vyhradených lôžok, z ktorých je 1668 obsadených. Dennodenne vyhodnocujeme situáciu a počítame s rôznymi variantmi. Situáciu môžu zhoršiť aj nedávne pouličné protesty, ktoré môžu klesajúci trend zvrátiť. Takéto okolnosti je veľmi ťažké predvídať. Na zvládnutie pandémie v našich nemocniciach je dôležité rozložiť sily v jednotlivých nemocniciach, aby si navzájom pomáhali.

V rámci ministerstva sa snažíte aj centrálne riadiť nemocnice pričom do partnerskej výpomoci zapojilo niekoľko štátnych zariadení, v ktorých zdravotníci sú ochotní pomôcť tam, kde je to potrebné. Ako táto spolu práca vlastne vyzerá?

Táto spolupráca sa volá zdravotníci v zálohe a momentálne je do nej zapojených 62 zdravotníkov z trinástich nemocníc. V prípade náhleho výpadku kľúčového personálu, napríklad na jednotke intenzívnej starostlivosti, sa môžu nemocnice obrátiť so žiadosťou o pomoc na Krízové koordinačné centrum, ktoré je zriadené na ministerstve. To následne vyberie zo zoznamu zdravotníkov, ktorí prichádzajú do úvahy, skontaktuje tých, ktorí by krátkodobo mohli vypomôcť. Je to všetko na báze dobrovoľnosti, so súhlasom riaditeľov oboch zariadení. Nefunguje to ale tak, že ak nejakému zariadeniu dlhodobo chýba personál, prostredníctvom tohto projektu si ho doplní na tri týždne.

Do takejto pomoci sa zapojila napríklad trenčianska nemocnica. V prípade, ak by nastala problematická situácia, povedzme v Čadci, opýtame sa trenčianskeho riaditeľa, či je ochotný uvoľniť napríklad jedného anestéziológa na tri dni a ďalej sa nemocnice už medzi sebou dohodnú.

Táto výpomoc sa netýka len štátnych nemocníc, ale všetkých subjektov hospodárskej mobilizácie. Neustále vyzývame všetky nemocnice k vzájomnej súdržnosti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.