Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2020, 11:38 Aktualizované dňa 27.11.2020 o 12:33

Je tragédiou, čo sa dialo na Kováčikovom úrade. Ide o dosah pre celé Slovensko, kritizuje poslanec SaS

Poslanci odmietli správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry za rok 2019.

Je tragédiou, čo sa dialo na Kováčikovom úrade. Ide o dosah pre celé Slovensko, kritizuje poslanec SaS
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zadržanie a stíhanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je tragédiou nielen pre Úrad špeciálnej prokuratúry, ale pre prokuratúru ako takú a pre všetkých prokurátorov.

Uviedol to zástupca špeciálneho prokurátora Alexander Biró v pléne Národnej rady po tom, ako predložil správu o činnosti špeciálnej prokuratúry za rok 2019.

Poslanci Správu prokuratúry odmietli

Vysvetlil, že po zadržaní Kováčika prehľadala polícia jeho kanceláriu. Informoval, že spolu s vedením prokuratúry prešli spisy, ktoré sa tam našli. Dodal, že správu o činnosti prokuratúry vypracoval on spolu s ďalšími riaditeľmi odborov a oddelení, pričom ju doterajší špeciálny prokurátor Kováčik len odobril.

Na situáciu na úrade a samotnú prípravu správy sa pýtal v pléne podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Zaujímalo ho, v akom personálnom stave je špeciálna prokuratúra, nie však po tabuľkovej stránke naplnenosti, ale skôr v oblasti pracovnej morálky a atmosféry po zadržaní Kováčika. Poslanec Alojz Baránik (SaS) avizoval, že parlamentu navrhne, aby hlasoval o tom, že správu Úradu špeciálnej prokurátúry odmietne. Tú poslanci aj v hlasovaní odmietli.

Zo správy vyplýva, že v minulom roku bolo zapísaných do trestných registrov 467 vecí. Ich počet medziročne klesol o 13. Z toho bolo vybavených 457 vecí, teda o deväť menej než v roku 2018 a o 30 viac ako v roku 2017.

"Zadržanie a stíhanie špeciálneho prokurátora je tragédiou nielen pre ÚŠP, ale pre prokuratúru ako takú a pre všetkých prokurátorov," povedal Biró.

Poznamenal, že po udalostiach vedenie nestagnovalo, ale spolu s prvou námestníčkou generálneho prokurátora Vierou Kováčikovou prerokovali ďalší postup.

Vysvetlil, že polícia po zadržaní Kováčika prehľadala aj jeho kanceláriu, spísala záznam o všetkých spisoch, ktoré sa tam nachádzali. Hovorí, že medializované informácie o nájdených záhadných spisoch boli trochu zavádzajúce. Deklaroval, že s vedením si ich prešli a nie všetky boli živé. Našli sa aj staršie ukončené veci.

Tie mali byť podľa jeho slov dávno uložené v spisovni. Rovnako našli spisy týkajúce sa podaní, v ktorých sa ešte nezačalo konať.

Hanba celej prokuratúry

V súvislosti s výzvou Kováčikovi na prehodnotenie jeho ďalšieho zotrvania vo funkcii uviedol, že zo začiatku nemali k dispozícii spis a nepoznali presné dôvody jeho stíhania.

Preto podľa vlastných slov preferoval neunáhlený postup, a to aj vzhľadom na prezumpciu neviny. "Musíme ísť príkladom občanom," podotkol s tým, že ako prokurátori musia dodržiavať všetky zásady ich kódexu, vrátane prezumpcie neviny.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) sa tiež zaujímal, ako vlastne prokurátori vnímajú prezumpciu neviny, či sa vzťahuje aj na verejné vyjadrenie, či chráni verejného činiteľa aj pred výzvami, aby odstúpil z funkcie. Biró mu odpovedal, že prokurátori ju vnímajú vo vzťahu k trestnému zákonu.

Teda kým niekto nie je právoplatne odsúdený, hľadí sa naňho ako na nevinného. Nechcel však zachádzať do politickej roviny. Pri Kováčikovi aj preto preferoval umiernený spôsob výzvy na zváženie jeho ďalšieho zotrvania vo funkcii.

Baránik podotkol, že tragédiou je to, čo sa dialo na ÚŠP, nielen to, že kauzy vyplávali na povrch. Preto ho nezaujíma dosah udalostí na úrad, ale najmä dosah na celé Slovensko.

Zdôraznil, že ÚŠP dokážu zrušiť jediným zákonom a že prokuratúra musí byť schopná niesť zodpovednosť. Myslí si, že dosiahnuť sa to dá len tým, že to bude v zákone aj Ústave SR jasne napísané. "Tu niet inštitúcie, ktorá by sa nezodpovedala ľuďom. A prokuratúra nesmie byť výnimkou," dodal.

Dostál: Odmietnutie správ bolo politické gesto

Odmietnutie správ o činnosti Generálnej prokuratúry aj Úradu špeciálnej prokuratúry plénom Národnej rady bolo politickým gestom a vyjadrením politického názoru na činnosť inštitúcií, no najmä ich vedenia. Po hlasovaní to uviedol poslanec Ondrej Dostál (SaS).

Podpredseda Juraj Šeliga si myslí, že aj samotné prednesenie správy v pléne naplno ilustruje, v akom stave je špeciálna prokuratúra.

Kritizoval vystúpenie zástupcu špeciálneho prokurátora Alexandra Biróa. Exministerka vnútra a nezaradená poslankyňa Denisa Saková podotkla, že nerozumie kroku koalície. Správy podľa nej hovorili o tom, čo sa minulý rok spravilo a myslí si, že dôvera v orgány činné v trestnom konaní stúpa.

Dostál hovorí o politickom kroku koalície. "Je to vyjadrenie nedôvery voči vedeniu generálnej aj špeciálnej prokuratúry," povedal s tým, že správa zrejme ani nemá význam v tejto situácii. Význam by podľa neho mala, keby prišlo do pléna vedenie oboch inštitúcií a vypočulo si aj názory poslancov. "V situácii, keď generálny prokurátor ešte nie je zvolený a špeciálny prokurátor je vo väzbe, ani nemalo veľký význam o tom rokovať, tomu zodpovedala aj minimálna diskusia," doplnil.

Pozrite si, ako prebiehalo zadržanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.