Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2020, 18:52 Aktualizované dňa 25.11.2020 o 19:49

Deti v škole už siedmeho decembra? Do pondelka bude plán na stole, povedal Matovič

Premiér poveril ministra školstva prípravou testovania v školách. Novou formou má byť aj využitie kloktadla.

Deti v škole už siedmeho decembra? Do pondelka bude plán na stole, povedal Matovič
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) dostal od ústredného krízového štábu úlohu prísť s riešením, ako navrátiť deti do škôl od siedmeho decembra.

Otvorenie škôl má byť spojené s pravidelným pretestovávaním žiakov a rodičov. Plán má minister vypracovať v spolupráci so samosprávami a zriaďovateľmi škôl.

​Po stredajšom rokovaní štábu o tom informoval predseda vlády Igor Matovič (OĽANO).

V réžii školy 

"Minister školstva bol poverený, aby prišiel s konkrétnym riešením, ako môžeme deti od siedmeho decembra dostať do škôl. Ak sa škola rozhodne, že chce deti privítať vo svojich priestoroch, tak by musela zabezpečiť pravidelné testovanie svojich žiakov a ich rodičov," povedal premiér Igor Matovič.

"Prvotná idea bola taká, aby si v rizikovom regióne škola zabezpečila testovanie svojich žiakov, rodičov a zamestnancov raz týždenne," povedal Matovič. V menej rizikovom regióne by to mohlo byť napríklad každé dva týždne. Premiér si však počká na vyjadrenie ministra školstva Branislava Gröhlinga, či to bude schopný zabezpečiť.

"Toto je cesta, kedy vieme dostať deti do školy bez ohľadu na to, aký je epidemiologický stav v okrese," povedal Matovič. Vzdelávanie detí je podľa neho absolútnou prioritou. Je pripravený pristúpiť aj k rýchlej zmene zákona, ak by to bolo nutné.

Žiadne paličky 

Novým spôsobom testovania na školách by malo byť využitie kloktadla. "Chceli by sme priniesť inovatívnu formu odberu vzorky, aby to deti mali pohodlnejšie, než s tou paličkou," povedal Matovič. Deti by si hrdlo vykloktali slaným roztokom a otestovaná by následne bola výsledná tekutina. Ak by sa objavila v triede pozitívna vzorka, všetci by sa ešte pretestovali antigénovými testami.

Plán testovania by mal podľa neho byť "na stole" do pondelka. 

Plošné testovanie, ktoré sa malo na Slovensku uskutočniť prvý decembrový víkend, pravdepodobne nebude. Od plánu sa zatiaľ upúšťa, povedal premiér. Dôvodom sú podľa neho chýbajúce antigénové testy, ktoré mal zabezpečiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Ak by sme mali robiť masívne plošné testovanie a bude dobrovoľné, sú to vyhodené peniaze," myslí si tiež. V takom prípade by bol menej nákladný lockdown, dodal. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.