Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2020, 15:24 Aktualizované dňa 25.11.2020 o 16:54

Vakcína proti covidu by mala doraziť už v decembri. Očkovať sa bude na 25 miestach, tvrdí Krajčí

Budúci mesiac by malo byť na Slovensku vakcínou vyvinutou spoločnosťami Pfizer a BioNTech zaočkovaných 150-tisíc ľudí.

Vakcína proti covidu by mala doraziť už v decembri. Očkovať sa bude na 25 miestach, tvrdí Krajčí
Zdroj: TASR/Lewis Joly

Prvé očkovania proti ochoreniu covid-19 by na Slovensku mali byť vykonané už v decembri. Potvrdil to minister zdravotníctva Marek Krajčí. Očkovanie bude dobrovoľné a bez doplatku pacienta.

Použitá by mala bať vakcína vyvinutá spoločnosťami Pfizer a BioNTech. Čaká sa však ešte na jej schválenie Európskou liekovou agentúrou.

Príde 300-tisíc kusov

"Mohla by tu byť už v polovici decembra, keď všetko dobre pôjde. A my momentálne pripravujeme 25 bodov, ktoré si táto firma stanovila, kde dovezie vakcínu. Keďže je veľmi dôležité, aby bol dodržaný mrazový reťazec, tak toto je zábezpeka firmy, že vakcína bude v stopercentnom stave," popísal šéf rezortu zdravotníctva.

Očkovanie by malo prebiehať práve na 25 bodoch, ktoré budú na Slovensku vytýčené na dodávku vakcíny.

Ministerstvo zdravotníctva v tlačove správe spresnilo, že prvých 300-tisíc kusov vakcíny by malo byť na našom trhu v druhej polovici decembra. Krajčí však informoval, že v prvej vlne bude zaočkovaných 150-tisíc ľudí. Vakcína Pfizeru a BioNTechu totiž vyžaduje podanie dvoch injekcií s odstupom troch týždňov.

Medzi prvými majú byť očkovaní zdravotníci a orgány, ktoré zabezpečujú podporné činnosti pri zvládnutí epidémie, ako sú policajti či hasiči a tiež osoby zabezpečujúce prevádzku základných činností štátu ako sú napríklad dodávky energií. Prvá várka je určená aj pre skupiny obavateľstva, ktoré sú viac ohrozené ťažkým prebiehom ochorenia. Všeobecná populácia sa dostane k vakcíne až v druhej línii.

Ďalšia dodávka záleží od firmy. "Všetky tie veci idú veľmi rýchlo. Presné čísla budeme postupne zverejňovať," povedal minister.

Zlomový november

V prvej polovici novembra spoločnosti Pfizer a BioNTech na základe štúdie na desiatkach tisícoch dobrovoľníkoch informovali, že ich vakcína má 90-percentnú úspešnosť. Prvá sada konečných výsledkov z poslednej fázy testov potom ukázala 95-percentnú účinnosť a žiadne vážne vedľajšie účinky.

Firma ​Pfizer 20. novembra ako prvá požiada americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv o schválenie mimoriadneho nasadenia svojej vakcíny proti covidu-19, čo agentúra Reuters označila za zásadný krok k možnému ukončeniu koronavírusovej pandémie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.