Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2020, 15:13 Aktualizované dňa 25.11.2020 o 15:39

Čaputová vetovala novelu, ktorá rieši odoberanie akademických titulov

​Podľa prezidentky Ústava vymedzuje rozsah právomocí prezidenta, pričom v prípade vysokoškolských profesorov mu dáva právomoc profesorov iba vymenúvať, nie odvolávať.

Čaputová vetovala novelu, ktorá rieši odoberanie akademických titulov
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o vysokých školách, ktorá rieši otázku odoberania akademických titulov. Niektoré ustanovenia totiž nie sú podľa nej v súlade s ústavou. Právnu normu má parlament opätovne prerokovať.

Novelu považuje za správnu. "Obsahuje však sporné ustanovenia, ktoré nie sú v súlade s ústavou. Keďže ako prezidentka musím chrániť ústavnosť akejkoľvek právnej normy, uvedený zákon som sa rozhodla vrátiť parlamentu.

Problematická je podľa prezidentky otázka odvolávania vysokoškolských profesorov. Pripomína, že podľa ústavy môže prezident SR vysokoškolských profesorov iba vymenovať, nie odvolávať.

"Za dnes platného a účinného právneho stavu sú tak ustanovenia zákona zavádzajúce odvolanie profesora prezidentom na návrh príslušného rektora vysokej školy nevykonateľné, keďže bežnému zákonu nadradená ústava prezidentovi túto právomoc nedáva. Nemôžem podpísať zákon, ktorý nemôžem podľa ústavy vykonávať," vysvetlila prezidentka.

Parlamentu navrhuje, aby o zániku titulu profesor rozhodoval orgán, ktorý rozhodoval o splnení zákonných podmienok pre odňatie titulu (rektor alebo odvolacia komisia). Ten nesie aj zodpovednosť za správne a zákonné posúdenie veci a jeho postup a rozhodnutie sú preskúmateľné súdom.

"Ide o postup, ktorý zabezpečuje právo na spravodlivý proces a je v súlade s princípmi právneho štátu," doplnila Čaputová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.