Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2020, 14:20 Aktualizované dňa 25.11.2020 o 15:20

Matovič pred krízovým štábom naďalej trvá na testovaní: Situácia je ako pred šiestimi týždňami

Premiér reagoval na prezidentku, ktorá vyzvala na dobrovoľnosť testovania. Jej slová si vysvetľuje tak, že hlava štátu chce lockdown.

Matovič pred krízovým štábom naďalej trvá na testovaní: Situácia je ako pred šiestimi týždňami
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Premiér Igor Matovič je naďalej presvedčený, že je potrebné pred sviatkami vykonať "masívne celoplošné testovanie." Povedal to po príchode na rokovanie ústredného krízového štábu.

​Podľa premiéra je situácia stále zlá. "Ten, kto je zodpovedný, sa pozrie a za včera vidí 1800 pozitívnych z PCR testov a 900 z antigénového testovania. Sme v takej istej situácii, ako sme boli pred šiestimi týždňami. Nemyslím si, že máme čas ešte týždeň o tom debatovať. Vláda prijme rozhodnutia," povedal.

Predseda vlády tvrdí, že ľudia ako členovia konzília odborníkov alebo prezidentka Zuzana Čaputová môžu voľne vyjadrovať svoje názory. "Potom sú tu tí, ktorí majú zodpovednosť," dodal s tým, že k tým patrí práve vláda, ktorá musí robiť rozhodnutia. 

Konzílium odborníkov sa postavilo proti Matovičovmu plánu na plošné testovanie počas troch decembrových víkendov pred viančnými sviatkami. Dôvodom je, že to podľa nich odčerpá energiu už aj tak vyčerpaným zdravotníkom. Namiesto toho odporúčajú cielené a pravidelné testovanie rizikových skupín.

Matovič reagoval aj na slová prezidentky, ktorá vyzvala na dobrovoľnosť testovania. "Vnímam to tak, že chce, aby sme to tu zavreli ako Rakúšania," povedal s tým, že Čaputová nepriamo povedala, že chce lockdown.

​Vysvetlil, že dobrovoľné testovanie prebehlo počas uplynulého víkendu a nízka účasť - 30,49 percenta v porovnaní s predošlým testovaním, ktoré nebolo dobrovoľné - spôsobila, že bolo neefektívne. V tom prípade je podľa neho lockdown lepším riešením.

Dnes na rokovaní krízového štábu by malo padnúť definitívne rozhodnutie o tom, či, kedy a v akej forme prebehne testovanie. Podľa premiéra je nevyhnutné, aby sa vykonalo osem miliónov testov do Vianoc. "Nemôžeme sa hrajuškať, že tuto spravíme desaťtisíc testov, tam desaťtisíc testov," povedal premiér.

Pred zhoršením situácie varoval aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa neho sa situácia teraz otáča a ak nič nespravíme, začneme znova rásť. 

Plošné testovanie má podľa ministra vždy zmysel. "Záleží, ako sa bude realizovať. Ak sa nebude, nastupujú už len reštrikčné epidemiologické opatrenia," skonštatoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.