Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2020, 12:55

Do susedných krajín na otočku bez obmedzení? Táto myšlienka je v hre, hovorí Klus

Táto možnosť naráža podľa štátneho tajomníka na technické prekážky. Na hraniciach totiž nemáme kontroly.

Do susedných krajín na otočku bez obmedzení? Táto myšlienka je v hre, hovorí Klus
Zdroj: TASR/František Iván

V otázke výnimiek z režimu na hraniciach je stále otvorená otázka tzv. krátkodobých pobytov, ktoré by slovenským občanom umožnili opustiť "na otočku" územie krajiny bez toho, aby sa pri návrate museli preukázať negatívnym testom na ochorenie covid-19.

Po rokovaní vlády to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS).

"V súčasnosti táto možnosť naráža na technikálie, že nemáme kontroly na hraniciach, ťažko je preto kontrolovať čas strávený v zahraničí, uvidíme teda, ako sa toto perspektívne vyvinie," povedal.

V prípade myšlienok o zriadenie akéhosi spoločného COVID passu v rámci EÚ očakáva, že by to mala byť téma na stretnutí lídrov Únie 11. a 12. decembra, rovnako tak aj téma zimnej lyžiarskej sezóny.

Aktuálne je prekračovanie slovenských hraníc spojené s obmedzeniami. Po ceste zo susedných krajín musíte nastúpiť do domácej izolácie a zotrvať tam, pokiaľ neobdržíte negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie covid-19.

​Voľný prechod cez hranice platí len po návšteve niektorej z menej rizikových krajín. V zozname je len desať takýchto krajín: Austrália, Čína, Fínsko, Grécko, Island, Nórsko, Nový Zéland, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan. Voľný prechod však v súčasnosti neexistuje, keďže ho garantuje len letecká doprava a tá je na slovenských letiskách minimalizovaná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.