Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2020, 10:28 Aktualizované dňa 25.11.2020 o 11:30

Fico chce referendum o predčasných voľbách. Nezmysel na internete, reaguje na Pellegriniho anketu

Smer podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu.

Šéf Smeru Robert Fico
Zdroj: TASR/J. Kotian

Opozičný Smer podáva v mene 30 poslancov návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s jedným bodom, ktorým je návrh uznesenia o referende. Oznámil to predseda strany Robert Fico.

"Referendová otázka je, či sú ľudia za to, aby poslanci skrátili volebné obdobie tak, aby sa predčasné voľby konali do 30. júna 2021," uviedol Fico.

Šéf Smer pripúšťa, že ak schôdza nebude schválená, tak strana pôjde do zberu podpisov ľudí. Chce rokovať aj s ostatnými stranami.

Podpora od nezaradených

"Načo je dobrý ten nezmysel na internete. Mňa nezaujímajú hry na internete, referendum neviete zvolať na základe nezmyselných hier na internete," reaguje na anketu strany Hlas Petra Pellegriniho o predčasných voľbách. 

Návrh Smeru podpísali aj nezaradení poslanci Ján Podmanický, Štefan Kuffa, Filip Kuffa a Tomáš Taraba.

Fico podotkol, že referendum je možné vyvolať dvoma spôsobmi, petičnou akciou s najmenej 350-tisíc podpismi, alebo, ak je Národná rada rozhodnutá prijať uznesenie o vyhlásení referenda.

Nevylučuje aj ďalšie otázky

Ak bude schôdza v parlamente zablokovaná a nebude úspešná, Fico chce otvoriť politické rokovanie so všetkými, ktorí budú mať záujem ísť do zberu podpisov vrátane opozičných strán.

Dodal, že v tejto téme nemá problém ani s Pellegrinim. Následne by chceli spustiť zber podpisov na iniciovanie referenda. Nevylučuje, že súčasťou petičnej akcie by boli aj ďalšie otázky.

Internetovú anketu o predčasnom ukončení volebného obdobia i o možnej podpore vyhlásenia referenda spustila už minulý týždeň mimoparlamentná strana Hlas-SD. Zber podpisov na iniciovanie referenda o predčasných voľbách už avizovala aj mimoparlamentná SNS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.