Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2020, 10:55 Aktualizované dňa 24.11.2020 o 11:43

Šéfka prokuratúry končí. Doplatila som na svoju zodpovednosť a poctivosť, tvrdí

V tom, že odíde skôr, ako bude zvolený nový generálny prokurátor, vidí Viera Kováčiková problém, no nie je ochotná čeliť útokom voči svojej osobe.

Šéfka prokuratúry končí. Doplatila som na svoju zodpovednosť a poctivosť, tvrdí
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková, ktorá je aktuálne poverená vedením celej inštitúcie, sa vzdá funkcie a odíde aj z postu prokurátorky. Potvrdila to v utorok novinárom.

Svoj odchod vysvetľuje tým, že nechce čeliť útokom na svoju osobu a chce vyvodiť zodpovednosť za svoje konanie, keď šla do práce po pozitívnom výsledku testu na ochorenie covid-19. S rozhodnutím nepočká do zvolenia nového šéfa Generálnej prokuratúry.

​Vyvodila osobnú zodpovednosť

"Súvisí to aj s vyvodením trestnoprávnej zodpovednosti, pokiaľ ide o moje konanie, keď som si po pozitívnom teste šla vybaviť do práce nevyhnutné veci. Doplatila som na svoju zodpovednosť a poctivosť. Vyvodila som a vyvodím osobnú zodpovednosť," vysvetlila Kováčiková novinárom svoje rozhodnutie.

V tom, že odíde skôr, ako bude zvolený nový generálny prokurátor, vidí problém, no nie je ochotná čeliť útokom voči svojej osobe.

"Predpokladala som, že do konca novembra bude určite zvolený generálny prokurátor a že mu riadne odovzdám agendu, ale teraz neviem odhadnúť, ako bude prebiehať voľba a kedy sa uskutoční," skonštatovala s tým, že ťažko znáša kritiku za svoj postup a nechce škodiť prokuratúre.

"Týka sa to všetkých útokov voči mojej osobe," odpovedala na otázku, či odchádza aj pre kritiku jej rozhodnutí v posledných týždňoch či mesiacoch.

Včera informovala poslancov

Svoj zámer oznámila ešte v pondelok 23. novembra na zasadnutí parlamentného brannobezpečnostného výboru, kde uviedla, že chce skončiť k 30. novembru.

Kováčikovú do funkcie prvej námestníčky vymenoval vtedajší generálny prokurátor Jaromír Čižnár v prvej polovici mája 2019. Po jeho odchode z funkcie zastávala Kováčiková od 11. augusta 2020 práva a povinnosti generálneho prokurátora.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.