Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2020, 15:32 Aktualizované dňa 23.11.2020 o 16:32

Fico u daniarov zisťoval podrobnosti o nákupe antigénov: Sú obrovské pochybnosti

Na Finančnej správe sa predstavitelia Smeru chceli dozvedieť, koľkokrát prišlo k precleniu tovaru v prípade nákupu antigénov.

Fico u daniarov zisťoval podrobnosti o nákupe antigénov: Sú obrovské pochybnosti
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Predseda Smeru Robert Fico dnes na Finančnej správe zisťoval podrobnosti o nákupe antigénových testov, ktorý na príkaz vlády realizovala Štátna správa hmotných rezerv.

Fico dlhodobo nákup napáda. Tvrdí, že hmotné rezervy kúpili od trnavskej firmy napojenej na vládnu koalíciu veľké množstvo testov, čo podľa neho vyvoláva otázky.

"Sú obrovské pochybnosti okolo nákupu antigénových testov, ktoré realizovala malá trnavská firma," povedal po návšteve u daniarov. Predseda Smeru pripomenul, že firma Eurolab Lambda v októbri z Južnej Kórey doviezla antigény za takmer 47 miliónov eur.

​Klamala pritom podľa neho o tom, že nemá nedoplatky v sociálnej poisťovni. "Táto firma podpísala, keď predávala štátnym hmotným rezervám, že žiadne nedoplatky v sociálnej poisťovni nemala, čo len znamená, že táto zmluva je od začiatku neplatná a nezákonná a táto trnavská spoločnosť sa vo výberovom konaní zúčastnila v rozpore so zákonom," vyjadril sa.

Nemali prístup ku všetkému

Na Finančnej správe Fico spolu s poslancom Smeru a exministrom financií Ladislavom Kamenickým zisťovali, koľkokrát prišlo k precleniu tovaru v prípade obstarania antigénov.

"Lebo táto trnavská firma nemusela priamo kupovať v Južnej Kórei, ale mohla mať ešte ďalších subdodávateľov, medzi ktorých sa mohli potom rozdeliť marže, zisky a všetko ostatné," priblížil Fico.

Avšak vzhľadom na daňové a colné tajomstvo nemali predstavitelia Smeru prístup ku všetkým informáciám. "My sme si prešli, čo sa prejsť dalo," podotkol opozičný líder s tým, že spoznali štruktúru nákupu bez konkrétnych čísel. Zajtra sa chce kvôli akvizícii Fico stretnúť s predsedom hmotných rezerv Jánom Rudolfom. 

Detaily má odhaliť prieskum

Kamenický zajtra na finančnom výbore v súvislosti s obstaraním testov navrhne poslanecký prieskum, poslanci Smeru chcú taktiež využiť kompetencie, ktoré im vyplývajú z rokovacieho poriadku o kontrolnej činnosti Národnej rady. Fico tvrdí, že na dnešnom stretnutí na Finančnej správe vznikla dohoda, že keď potom prídu poslanci, daniari im predložia všetky doklady.

"To znamená, že budeme presne vedieť, či priamo v Južnej Kórei kupovala trnavská firma alebo boli medzitým nejaké ďalšie spoločnosti. Rovnako budeme vedieť cenu, za ktorú trnavská firma buď priamo, alebo cez sprostredkovateľov kupovala tieto testy v Južnej Kórei," doplnil Fico. Záverečná faktúra pre hmotné rezervy potom odhalí maržu.

Sulík má nakúpiť ďalšie

Antigénové testy sú na Slovensku využívané na plošné testovanie, ktorého sa doteraz konali štyri kolá. Premiér Igor Matovič v decembri plánuje ďalšie, vláda preto minulý týždeň zadala ministerstvu hospodárstva, pod ktoré hmotné rezervy spadajú, aby kúpilo ďalších 16 miliónov kusov.

​Na čele výberovej komisie, ktorá bude akvizíciu posudzovať, by mal podľa premiéra byť minister hospodárstva Sulík. Ďalšími členmi by mali byť opoziční lídri. "Ideálne zloženie výberovej komisie je, aby bol predsedom zodpovedný minister, prvý podpredseda Robert Fico, druhý podpredseda Peter Pellegrini a tretí podpredseda Marian Kotleba," vyhlásil predseda vlády.

Premiér zároveň pripomenul Ficov výrok, že antigény, ktoré vláda nakúpila za 3,95 eura, by predseda Smeru zohnal za 2,60. Potom by sa podľa Matoviča oplatilo nakúpiť rovno 160-milión testov a predávať ich ďalším krajinám.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.