Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2020, 15:22 Aktualizované dňa 23.11.2020 o 16:43

Matovič pohrozil odchodom z koalície. Kvôli voľbe generálneho prokurátora

Ak by sa niektorá z koaličných strán dohodla pri voľbe generálneho prokurátora s opozíciou, OĽaNO v koalícii končí.

Matovič pohrozil odchodom z koalície. Kvôli voľbe generálneho prokurátora
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ak by sa niektorá vládna strana dohodla s opozíciou a zvolili by v parlamente kandidáta na generálneho prokurátora, OĽANO by vystúpilo z koalície. Pripustil to premiér a líder OĽANO Igor Matovič v reakcii na otázky, čo by hnutie urobilo, ak by kandidát prešiel s podporou časti opozície.

"Ešte pred vypočúvaním sa mi dostalo do uší, že niektoré strany spravili dohodu s mafiou či jednou, alebo druhou, ak by sa niečo také stalo, OĽANO vystúpi z koalície a je koniec," povedal Matovič. O ktoré strany má ísť, predseda vlády nepovedal.

Poslanca koaličnej strany Sme rodina Miloša Svrčeka premiérove slová prekvapili. "Nemám o tom žiadnu informáciu. Som podpredseda poslaneckého klubu a počujem niečo také prvýkrát, takže som trošku prekvapený," odpovedal Svrček na otázku, či odmieta, že by Sme rodina rokovala o kandidátovi s opozíciou.

​Koalícia sa zatiaľ nedohodla na tom, koho by volila za kandidáta na generálneho prokurátora. Strana Za ľudí požiadala koaličných partnerov po vypočutí všetkých kandidátov o mimoriadnu koaličnú radu.

Šéfka stramy Veronika Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene. Šéfom prokurátorov by podľa jej slov mal byť morálne čistý človek, ktorý chce robiť zmeny aj vnútri generálnej prokuratúry.

Remišová zároveň tvrdí, že nikto nechce, aby generálneho prokurátora zvolila opozícia, "ktorá má za sebou obrovské kauzy, ktoré roky špičky vedenia polície aj špeciálny prokurátor mali kryť". Ako dodala, strana Za ľudí sa chce rozhodovať podľa presných kritérií, k tejto téme budú mať i predsedníctvo.

"Zhodneme sa na tom, že voľba generálneho prokurátora je najdôležitejšia voľba tohto volebného obdobia tak pre koalíciu, ale aj pre opozíciu," povedala šéfka Za ľudí.

​Zároveň predpokladá, že opozícia sa obáva, že na mieste generálneho prokurátora bude človek, ktorý je čestný, statočný a nebojácny a nebude citlivé politické kauzy zametať pod koberec.

"Nasledujúce dni môžu byť obrovské tlaky a urobíme všetko pre to, aby sme sa v rámci koalície dohodli," povedala Remišová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.