Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2020, 13:11 Aktualizované dňa 20.11.2020 o 13:43

Ak ďalšie celoplošné testovanie nebude dobrovoľné, Smer sa obráti na Ústavný súd

Šéf Smeru Robert Fico uviedol, že strana povinné testovanie odmieta.

Ak ďalšie celoplošné testovanie nebude dobrovoľné, Smer sa obráti na Ústavný súd
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak bude ďalšie celoplošné testovanie a nebude dobrovoľné, strana Smer sa obráti na Ústavný súd.

Na tlačovej konferencii to v piatok avizoval predseda strany Robert Fico s tým, že Smer povinné testovanie odmieta.

"Ak sa Igor Matovič rozhodne vyhlásiť celoplošné testovanie a bude vydierať ľudí, že pokiaľ nebudú mať modré papieriky, tak nebudú môcť ísť do práce či do obchodu, okamžite podáme návrh na Ústavný súd, aby rozhodol predbežným opatrením, či testovanie môže prebehnúť za týchto podmienok," vyhlásil Fico.

Strana Smer-SD podľa neho hovorí "povinnému testovaniu jasné nie".

Stretnutia so starostami

Obmedzenia možno podľa neho robiť vo vzťahu k ľuďom, ktorí sú infikovaní, chorí, alebo ku kategóriám ľudí, ktorí sú potrební pri boji s pandémiou.

"Testovanie zdravých ľudí, ktorí nemajú príznaky, môže byť len na báze dobrovoľnosti. Nie je možné ho podmieňovať plnením nejakých povinností," dodal.

Za posledné dni Fico absolvoval stretnutia so starostami a primátormi, ktorí sa aktívne zúčastnili na testovaní.

"Ako na bežiacom páse sa objavujú informácie, že štát bol nepripravený. Keby to nezobrali do vlastných rúk primátori a starostovia, celé testovanie by bolo nemožné," poznamenal s tým, že náhrady pre mestá a obce v súvislosti s testovaním mali byť vyriešené už dávno, „nie až po tom, keď samosprávy kričia, že to štát nezvládol“.

Odmieta, že by dával pokyny

Predseda Smeru odmietol tvrdenia, že dával starostom a primátorom pokyny za účelom bojkotovania plošného testovania. "Žiadne pokyny dávať nemôžem," zdôraznil.

Podpredseda Smeru Ladislav Kamenický zas hovoril o nezmyselnosti núdzového stavu. "Núdzový stav dnes nepotrebujeme," doplnil.

Upozornil, že ak sa núdzový stav neskončí, môže to mať fatálne dôsledky na ekonomiku. Zároveň spochybnil testovanie antigénovými testami, ktoré je podľa neho zbytočným vyhadzovaním peňazí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.