Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2020, 17:43

Smer tvrdí, že nebude asistovať pri kúpe testov, kým sa nevyrieši nákup cez trnavskú firmu

Strana Smer reagovala na vyjadrenie Richarda Sulíka, že chce v súvislosti s nákupom zriadiť výberovú komisiu, do ktorej prizve aj zástupcov opozície.

Smer tvrdí, že nebude asistovať pri kúpe testov, kým sa nevyrieši nákup cez trnavskú firmu
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Opozičný Smer-SD nebude asistovať pri nákupe žiadnych testov, pokiaľ sa nevyrieši "nezákonná, do oči bijúca krádež na testoch nakúpených cez malú trnavskú firmu, priamo napojenú na Igora Matoviča, Richarda Sulíka a Borisa Kollára".

​Uviedol to Smer-SD v reakcii na Sulíkovo vyjadrenie, že chce v súvislosti s nákupom zriadiť výberovú komisiu, do ktorej prizve aj zástupcov opozície a tretieho sektora.

"Predseda strany Smer-SD Robert Fico v najbližších dňoch absolvuje stretnutie na finančnej správe a štátnych hmotných rezervách a vyslovuje obrovský údiv nad tým, ako médiá túto obrovskú krádež zatajujú a kryjú," doplnil hovorca strany Ján Mažgút.

16 miliónov testov

Kritizuje aj stanovisko TIS, ktorá podľa Smeru-SD "túto krádež odobrila".

"Takéto kradnutie v priamom prenose a v takýchto obludných rozmeroch história moderného Slovenska nepozná," doplnil.

Minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík má zabezpečiť obstaranie 16 miliónov antigénových testov, a to v etapách k 2., 9. a 16. decembru a koncu decembra.

Výberová komisia

Sulík avizoval, že v súvislosti s nákupom zriadi výberovú komisiu, do ktorej prizve aj zástupcov opozície a tretieho sektora.

Chce sa obrátiť aj na Úrad pre verejné obstarávanie, aby zistil, ktoré spôsoby obstarania sú v súlade so zákonom. Oslovil aj Najvyšší kontrolný úrad, či je nákup v súlade s kompetenciami ministerstva hospodárstva.

Sulík avizoval, že sa obráti na svojich kolegov v stredoeurópskom regióne a bude "sondovať" prípadné možnosti spoločného obstarania testov.

Myslí si však, že vzhľadom na plánovaný objem 16 miliónov testov nebude mať ani prípadný spoločný nákup efekt na optimalizáciu ceny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.