Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2020, 14:25 Aktualizované dňa 19.11.2020 o 14:46

Korčok o zablokovaní rozpočtu: Podmienky právneho štátu sú aj v programovom vyhlásení vlády

Minister zahraničných vecí informoval o troch aktuálnych politických témach zo zahraničia.

Korčok o zablokovaní rozpočtu: Podmienky právneho štátu sú aj v programovom vyhlásení vlády
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok dnes informoval o aktuálnej situácii v troch oblastiach. Jednou z nich bolo aj zablokovanie rokovaní o rozpočte Európskej únie, ktorým sa pozastavila aj možnosť čerpať zdroje z plánu obnovy.

"Dôvodom je nedohoda na tom, aby podmienkou čerpania bolo splnenie podmienok právneho štátu, stále vidím šancu na dohodu, ale čas sa kráti," povedal Korčok.

​Proti podmienke sa postavilo Maďarsko a Poľsko. 

Cieľová rovinka 

"Neviem nájsť žiadny racionálny argument, prečo by nám tieto podmienky mali vadiť," povedal Korčok. Podmienky na čerpanie zdrojov sú už podľa neho zakotvené v programovom vyhlásení slovenskej vlády. 

"Dostávame sa do cieľovej rovinky maratónu rokovaní," povedal v súvislosti s brexitom Korčok. "Máme jednu istotu a dva scenáre." Definitívny odchod Británie z EÚ má nastať 31. 12, s dohodou či bez. 

Na dosiahnutie dohody však podľa Korčoka ostáva už len pár dní, keďže ratifikácia dohody na úrovni Brusel trvá niekoľko týždňov. "Stále nemáme súhlas v troch základných oblastiach. Slovenská pozícia je však úplne jasná, chceme dohodu," dodal. Reálnou možnosťou je však tiež i nedohoda. 

Situácia v Bielorusku 

"Je úplne zreteľné, že samozvaný prezident Alexander Lukašenko dôsledne nasleduje svoj scenár," povedal v súvislosti so situáciou v Bielorusku Korčok. 

Za prvých 100 dní od volieb bolo podľa ministra zahraničia v Bielorusku zadržaných až 30-tisíc osôb.

Vyzdvihol fakt, že krajiny EÚ sa v postoji voči Bielorusku zachovali podobne a odmietajú jeho víťazstvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.