Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2020, 11:12 Aktualizované dňa 18.11.2020 o 13:29

Vražda Kuciaka už je na Najvyššom súde, prípad dostal senát 2T

Stalo sa tak takmer dva a pol mesiaca od vynesenia rozsudku Špecializovaným trestným súdom.

Odvolanie v prípade vraždy novinára Janá Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je od pondelka 16. novembra na Najvyššom súde. Informovala o tom hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

Stalo sa tak takmer dva a pol mesiaca od rozsudku prvostupňového súdu.

Paludov senát

Ostrosledovaný prípad dostal senát 2T. Ten sa skladá z predsedu Petra Paludu, sudcu Martina Piovartsyho a sudkyne Dany Wänkeovovej. Avšak toto zloženie ešte nemusí byť konečné.

"Členovia senátu po základnom oboznámení sa so spisom zvážia prípadné oznámenie zaujatosti a preto sa zloženie senátu môže ešte zmeniť," priblížila Važanová.

Predseda Paluda je známy ako kritik bývalého šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Koncom mája 2017 rozhodol Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, že Slovensko porušilo jeho práva. Dôvodom bolo disciplinárne stíhanie voči Paludovi a pozastavenie jeho funkcie na podnet Súdnej rady vedenej práve Harabinom.

V minulosti v parlamentných voľbách kandidoval za SaS, rovnako ako nominant liberálov sa neúspešne uchádzal o post šéfa NBÚ.

Paludov senát napríklad v roku 2017 odsúdil za extrémistické trestné činy Milana Mazureka, čím poslanec ĽSNS prišiel o mandát.   

Disciplinárne stíhanie

Voči Wänkeovej koncom októbra tohto roka podal predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta návrh na začatie disciplinárneho konania. Dôvodom sú informácie, ktoré vyplynuli z vyšetrovania korupcie na súdoch v Žiline známej ako kauza Plevel.

Z výpovede sudkyne Krajského súdu v Žiline Marcely Malatkej totiž podľa Denníka N vyplýva, že ju Wänkeová zastrašovala, aby nevypovedala proti sudcovi Danielovi Bérešovi a spochybňovala jej svedectvo. Wänkeová prišla na Najvyšší súd práve zo žilinského krajského súdu.

Prokurátor napadol oslobodenie

Špecializovaný trestný súd vyniesol začiatkom septembra v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice rozsudok, ktorým odsúdil Tomáša Szabóa na 25-ročný trest odňatia slobody. 

​Alenu Zsuzsovú a Mariana Kočnera, ktorí boli obžalovaní z objednávky vraždy, senát Ruženy Sabovej oslobodil. Voči tomu sa prokurátor odvolal na Najvyšší súd. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.