Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.11.2020, 15:00 Aktualizované dňa 17.11.2020 o 17:44

Dav sa po nepovolenom proteste rozdelil. Lietali delobuchy, polícia použila slzný plyn

  • Pred Prezidentským palácom a na ďalších miestach v Bratislave sa dnes konali protesty proti vláde Igora Matoviča.
  • Zúčastnili sa ich predstavitelia Kotlebovej ĽS NS, Smeru, komunistickej strany, ale aj futbaloví chuligáni.
  • Išlo o nepovolenú akciu porušujúcu protipandemické obmedzenia, preto ju kotlebovci nazývajú prechádzkou.
  • Časť chuligánov naplánovala stretnutie od 15-tej na Hlavnej stanici, ďalšie akcie boli ohlásené na Hodžovom námestí. Polícia sa pripravuje na demonštrantov aj pri Úrade vlády.
  • Predstavitelia ĽS NS po oficiálnej časti nasmerovali dav k budove parlamentu.
  • Minister vnútra Roman Mikulec varoval, že polícia proti protestom zasiahne, napokon sa tak nestalo.

Tisícky ľudí vyšli v utorok do ulíc protestovať proti vláde Igora Matoviča (OĽANO) a opatreniam prijatým pre pandémiu nového koronavírusu, a to napriek platnému núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa.

Protesty sa popoludní konali na Hodžovom námestí, pred Úradom vlády na Námestí slobody, dav sa presúval tiež z hlavnej stanice. V pohotovosti boli aj bezpečnostné zložky.

​Okolo 15. hodiny sa začali schádzať na hlavnej stanici najmä futbaloví fanúšikovia. Mnohí boli podgurážení alkoholom, na hlave mali kukly. Kričali heslá na adresu predsedu vlády.

Na transparentoch mali aj slogany "Stop diktátorskej vláde" či "dodržujte zákony, dodržujte ústavu". Následne sa presunuli pred Úrad vlády na Námestie slobody a Hodžovo námestie.

Pred úradom vlády boli umiestnené mobilné zábrany, ktoré ho oddeľujú od Námestia slobody. Futbaloví ultras fanúšikovia hádzali v týchto miestach delobuchy a snažili sa zhodiť aj zábrany. Na mieste sa nachádzali aj policajti na koňoch.

Následne sa demonštranti spred úradu vlády presunuli k Prezidentskému palácu, kde sa pripojili k stovkám ľudí, ktorí boli na tomto mieste už skôr. Pripravení na mieste boli aj kukláči.

Dopravu usmerňujú policajti, ktorí po 16. hodine uzavreli priľahlé ulice. Aj tento protest bol zameraný proti vláde.

Zaznela hymna i rôzne pokriky, ako napríklad "Matovič je vírus" alebo "slobodu, slobodu". Na transparentoch prirovnávali ľudia premiéra k Adolfovi Hitlerovi a vládu k fašistom, na kabátoch mali niektorí pripnutú židovskú hviezdu s nápisom netestovaný.

Na Hodžovom námestí vystúpilo viacero rečníkov, medzi nimi aj poslanci ĽSNS. Predseda strany Marian Kotleba vo svojom príhovore kritizoval vládu. Viackrát zopakoval tiež heslo "v jednote je sila".

Svojho kolegu Andreja Medveckého nazval mučeníkom, pretože podľa jeho slov ho z protestu bezdôvodne odviedli kukláči. Časť protestujúcich sa presunula pred parlament.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.