Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2020, 10:55 Aktualizované dňa 16.11.2020 o 12:05

Mikulec: Máme informácie, že na protest plánujú prísť aj ľudia so zbraňami

Minister vnútra vyzýva ľudí, aby svoju účasť na proteste proti opatreniam zvážili.

Mikulec: Máme informácie, že na protest plánujú prísť aj ľudia so zbraňami
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Minister vnútra Roman Mikulec vyzýva občanov, aby zvážili účasť na zajtrajšom proteste proti pandemickým opatreniam, ktorý je plánovaný v Bratislave. 

Opoziční predstavitelia, ktorí ľudí vyzývajú na účasť, pošliapavajú podľa Mikulca odkaz 17. novembra.

"Demokracia nie je o tom, že to je anarchia. Platia pravidlá a chceme, aby platili pre všetkých," hovorí minister.

"Máme informácie, že mnohí organizátori nemajú žiadnu snahu vyjadriť názor. Ide im len o to, aby sa pobili, narušili verejný poriadok," tvrdí Mikulec s tým, že mnoho ľudí plánuje prísť na protest so zbraňami.

​Sú pripravení zasiahnuť aj proti poslancom

Minister uviedol, že zákaz zhromažďovania je na Slovensku zavedený s cieľom znížiť nápor chorých ľudí v nemocniciach a spomaliť šírenie koronavírusu.

Mikulec uviedol, že polícia je pripravená v prípade narušenia poriadku zasiahnuť aj proti poslancom Národnej rady, ktorí sa na proteste plánujú zúčastniť. 

"Platí to pre všetkých, či sú to občania alebo poslanci Národnej rady. Poslanci by mali ísť vzorom," poznamenal.

​Svoju účasť na utorňajšom proteste oznámili už skôr predstavitelia Smeru-SD, vrátane Roberta Fica, futbaloví chuligáni, kotlebovci aj komunisti.

Zvýšené tresty v núdzovom stave

Dočasný policajný prezident Peter Kovařík hovorí, že polícia má informácie o tom, aké skupiny ľudí sa na protest presúvajú.

"Zameriavame sa hlavne na tie radikálne, tie sú nebezpečné," dodal a upozornil, že v čase núdzového stavu je za útok na verejného činiteľa zvýšená trestná sadzba na 12 až 25 rokov odňatia slobody.

Krčméry vzýva na zapojenie zdravého rozumu

Infektológ Vladimír Krčméry varuje pred zvýšenou mobilitou, ktorú protest prinesie. Podľa neho sú aj iné spôsoby, ako vyjadriť nespokojnosť.

"Chcem navrhnúť všetkým, čo sú nespokojní, odložme tú nespokojnosť. Nepreťažujte náš zdravotnícky systém. Sme na ceste, že by sme mohli privítať Božie narodenie v pokojnej atmosfére, tak nezvyšujme mobilitu. Chceli by sme sa do Vianoc dožiť lepšej atmosféry. Poprosil by som všetkých, aby zapojili zdravý rozum," uviedol Krčméry.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.