Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2020, 11:44 Aktualizované dňa 12.11.2020 o 13:02

Dušan Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora

Kováčik je aktuálne vo väzbe. Bol zadržaný v rámci akcie Božie mlyny.

Dušan Kováčik už nebude špeciálnym prokurátorom, funkcie sa vzdal. Oznámenie doručil do Národnej rady SR. Informovali o tom aktuality.sk a dennikn.sk.

Väzobne stíhaného Kováčika obvinila NAKA koncom októbra z niekoľkých závažných skutkov, okrem iného zo spolupráce so zločineckou skupinou, z prijímania úplatku, zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, ale aj z korupcie.

Podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel prečítal novinárom list, ktorým Kováčik parlamentu svoje rozhodnutie oznámil. Kováčik list napísal 10. novembra. Termín voľby nového šéfa špeciálnej prokuratúry zatiaľ neurčili.

Vzdal sa zo zákonných dôvodov

"Dnes (štvrtok, pozn. red) bolo NR SR doručené vzdanie sa funkcie špeciálneho prokurátora s nasledovným textom: 'S ohľadom na skutočnosť, že uznesenie Špecializovaného trestného súdu z 25. októbra o vzatí do väzby mojej osoby nadobudlo právoplatnosť, týmto sa podľa ustanovení zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry vzdávam funkcie špeciálneho prokurátora,'" priblížil Grendel. Osobne si myslí, že Kováčik v tejto situácii urobil to najrozumnejšie, čo mohol.

Dodal, že z rozhodnutia Kováčika vyplýva, že parlament bude musieť vypísať novú voľbu špeciálneho prokurátora. O termínoch a ďalších krokoch budú podľa jeho slov verejnosť informovať.

Nepredpokladá však, že by sa voľba spojila s voľbou nového generálneho prokurátora. "Je to nová informácia, musíme si s kolegami sadnúť tak, aby to bolo všetko na poriadku a v súlade so zákonmi a termínmi, ktoré zákony predpokladajú," uviedol.

Pán 61:0

"Najvyšší čas, každý človek, ktorý nemá štipku hanby, by sa dávno vzdal funkcie. Ale tak neskôr lepšie ako nikdy, ale tak konečne. Je to dobrá správa a budeme voliť nového špeciálneho prokurátora," povedal v relácii Braňo Závodský naživo minister hospodárstva Richard Sulík.

Kováčik mal dlho prezývku Pán 61:0, čo je pomer prípadov, ktoré dozoroval a v koľkých podal obžalobu. Stíhať odmietol Ladislava Bašternáka, nekonal v kauze Gorila týkajúcej sa finančnej skupiny Penta a zastavil tiež trestné stíhanie v súvislosti s podozrivým financovaním strany Smer.

Dušan Kováčik však nemusel podozrivo konať len v prípadoch, ktoré osobne dozoroval. Vynášať informácie priamo alebo sprostredkovane mohol aj v kauzách, ktoré sa ho priamo netýkali. Napríklad v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková rozhodla o dočasnom pozastavení výkonu funkcie špeciálneho prokurátora 22. októbra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.