Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2020, 13:15 Aktualizované dňa 10.11.2020 o 13:52

Na Slovensku bude platiť nočný zákaz vychádzania, oznámil Matovič

Certifikáty o negatívnom teste sa od pondelka už vyžadovať nebudú a zákaz vychádzania bude platiť len v nočných hodinách.

Na Slovensku bude platiť nočný zákaz vychádzania, oznámil Matovič
Zdroj: HN/Peter Mayer

Na Slovensku bude nočný zákaz vychádzania. Povedal to premiér Igor Matovič v relácii Braňo Závodský Naživo na Rádiu Expres. 

Platiť by mal začať súčasne s opätovným prijatím núdzového stavu. Presný dátum podľa premiéra určí vláda. Súčasný núdzový stav sa končí 14. novembra.

Potvrdenia o teste nebudú potrebné

Certifikáty o negatívnom teste sa od pondelka už vyžadovať nebudú a skončí sa aj súčasný zákaz vychádzania počas dňa.

​Matovič tvrdí, že nočný zákaz vychádzania sa bude vzťahovať na každého, bez ohľadu na to, či má test.

"Jednoducho od 23.00 do 5.00 sa môže ísť do práce, z práce, ale mať nejaký nočný život, to určite nie," povedal premiér.

Dodal, že sa bude tiež dať chodiť do nemocnice a rovnako si môžu ľudia zaobstarať základné životné potreby. 

"Teraz sme mali zákaz vychádzania pre ľudí, ktorí nemali test a tí ostatní boli slobodní. Vzhľadom na to, že teraz už celoplošné testovanie prebiehať nebude, tak sa nemôžeme tváriť, že test urobený pred dvoma-troma týždňami bude vstupenkou k slobode. Je to hlúposť, lebo taký starý test už nemá žiadnu výpovednú hodnotu," hovorí Matovič.

Diskusia o fungovaní prevádzok

Premiér sa dnes stretne so zástupcami odvetví zasiahnutých pandémiou, s ktorými sa chce rozprávať o tom, ako by mohli prevádzky fungovať.

Musí to byť podľa neho na základe spolupatričnosti, spoluorganizácie a pravidelného testovania.

Tvrdí, že vždy s otvorením prevádzok príde zhoršenie situácie. "Aby sme si to, čo si pokazíme tým, že prevádzky otvoríme, raz za čas vyriešili tak, že spoločne zorganizujeme plošné pretestovanie a krivku zrazíme opätovne dole," dodal.

Vakcína bude dobrovoľná

Premiér sa vyjadril aj k téme vakcíny na koronavírus. "Môžeme urobiť polodobrovoľné testovanie antigénovými testami, ale povinným očkovaním by sme asi prekročili rozumnú mieru únosnosti," uviedol.

Dôležitejšie je podľa neho sa zomknúť a spoločne robiť kampaň k očkovaniu. Tvrdí, že práve očkovanie je cesta, ako sa z pandémie dostať. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.