Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2020, 19:30 Aktualizované dňa 09.11.2020 o 21:31

Matovič ohlásil ďalšie kolo testovania. Nedotkne sa všetkých

Testovanie by malo prebehnúť ďalší víkend, aby si počas tohto mohol aj personál oddýchnuť.

Matovič ohlásil ďalšie kolo testovania. Nedotkne sa všetkých
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Premiér Igor Matovič po zasadnutí ústredného krízového štábu oznámil rozhodnutie zopakovať veľké testovanie.

Tentokrát sa bude týkať len miest a obcí, kde je pozitivita viac ako jedno percento. Podľa Matoviča by malo ísť o približne 500 obcí a päť menších miest.

Testovanie by malo prebehnúť ďalší víkend, aby si počas tohto mohol aj personál oddýchnuť.

"Dal som návrh, aby sa budúcotýždňové testovanie konalo nie na úrovni okresov, ale aby sme testovali vyslovene obce a mestá, kde incidencia bola vyššia než jedno percento," povedal Matovič.

Podľa jeho slov je potrebné, aby si aj vojaci a ostatné zložky podieľajúce sa na doterajšom plošnom testovaní oddýchli.

Dodal, že ministerstvo vnútra bolo poverené nákupom antigénových testov aj ochranných prostriedkov potrebných na testovanie. "Podľa toho, ako to budú definovať štátne hmotné rezervy, keďže zo zákona už nemôžu niektoré nákupy realizovať," uviedol.

Predĺžia núdzový stav

Premiér zároveň avizoval, že ústredný krízový štáb odporučil vláde predĺžiť núdzový stav o 90 dní. "ÚKŠ odporúča, aby bol po skončení sa tohto núdzového stavu prijatý núdzový stav na nasledujúcich 90 dní," povedal.

Núdzový stav sa mal skončiť 14. novembra rovnako ako zákaz vychádzania. Núdzový stav platí od 1. októbra na 45 dní s viacerými výnimkami.

Obmedzenie pohybu neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h, nevzťahuje sa na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonaným v rámci celoplošného testovania.

Niektoré deti pôjdu do škôl

Ústredný krízový štáb zároveň rozhodol, že deti z rodín, ktoré sú v hmotnej núdzi sa budú môcť vrátiť do škôl. To, za akých podmienok, nespresnil.

Predseda vlády priblížil, že k zoznamu rodín v hmotnej núdzi sa dostanú rýchlo, keďže každá obec, ako zriaďovateľ základnej školy, ho má. "To bude najmenší problém, aby sme ich identifikovali. Od budúceho týždňa môžu byť všetky v škole," hovorí.

Počas prvej vlny pandémie sa podľa Matoviča ukázalo, že 52.000 detí nemalo prístup k vzdelaniu, poznamenal Matovič. Dodal, že musia tieto deti čím skôr vtiahnuť do vzdelávacieho procesu, pretože to bude mať "nedozerné následky".

Uvoľňovanie opatrení

O prípadnom uvoľňovaní opatrení sa podľa jeho slov možno baviť, keď kĺzavý sedemdňový medián klesne pod 500. Tvrdí, že epidemiológovia odporúčajú zimu zvládnuť lockdownami.

Podľa premiéra sa však ukázalo, že nasadenie antigénových testov plošne môže fungovať. Skonštatoval, že sa preto možno baviť o tom, ako si "dopriať trochu slobody" za určitých podmienok využitím testovania regionálne alebo celoplošne. Zdôraznil, že naďalej treba byť opatrnými.

Na otázku, či plánujú posilniť kapacity trasovania kontaktov, odpovedal, že tak už urobili nasadením stoviek vojakov na pomoc regionálnym hygienikom. Uviedol, že "roboty je trochu menej". Priblížil, že napríklad na Orave nedokážu využiť všetky kapacity, preto požiadal hlavného hygienika, aby preveril, či v niektorých regiónoch nechýbajú sily.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.