Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2020, 07:48 Aktualizované dňa 07.11.2020 o 16:19

Akcia Očistec: Prokurátor žiada väzbu pre Gašpara a ďalších zadržaných

Prokurátor navrhuje Tiborovi Gašparovi a bývalému šéfovi protikorupčnej jednotky Róbertovi Krajmerovi všetky tri dôvody väzobného stíhania.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v sobotu v skorých ranných hodinách návrh na väzobné stíhanie bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a ďalších sedem osôb obvinených a zadržaných v rámci zásahu NAKA pod názvom akcia Očistec. TASR o tom informoval zdroj blízky justičnému prostrediu.

"Sudca pre prípravné konanie ŠTS začne o návrhu prokurátora na vzatie do väzby ôsmich obvinených osôb rozhodovať v sobotu od 12.00 hodiny," informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Kukláči z Útvaru osobitného určenia Prezídia Policajného zboru eskortovali do areálu súdu a Justičnej akadémie pred 12.00 prvú päticu z obvinených.

Prokurátor navrhuje Gašparovi a bývalému šéfovi protikorupčnej jednotky NAKA Róbertovi Krajmerovi všetky tri dôvody väzobného stíhania - teda útekovú, kolúznu a preventívnu väzbu. Navrhuje aj väzobné stíhanie bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška, bývalého riaditeľa finančnej jednotky NAKA Bernarda Slobodníka, bývalého šéfa odboru podpory riadenia NAKA Mariána Zetochu, a bývalého riaditeľa ekonomického odboru ministerstva vnútra Martina Fleischera. Návrh mal byť doručený na súd o 3.00 v sobotu ráno.

S výsluchom Gašpara by mal sudca predbežne začať ako s predposledným. Prvý začne výsluch Fleischera, nasledovať budú výsluchy Hraška a Zetochu. Ako posledný by mal byť vypočutý  Slobodník.

O väzbe pre Hraška bude sudca zrejme rozhodovať v jeho neprítomnosti. Hraškov obhajca Ľubomír Hlbočan informoval, že bývalý šéf NAKA je hospitalizovaný zrejme v súvislosti s problémami psychiatrického charakteru.

Štvrtkový zásah

Obvinenie už vo štvrtok vyšetrovateľ NAKA vzniesol pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

NAKA vo štvrtok od ranných hodín zasahovala v Gašparovom dome v mestskej časti Janíkovce v Nitre. Zasahovala aj u ďalších policajných exfunkcionárov, okrem iného v Ivanke pri Dunaji u Hraška a v Leviciach u Slobodníka. Následne s nimi prebiehali výsluchy na Prezídiu Policajného zboru v Bratislave.

Dovedna mala skupina pozostávať z 13 obvinených. Podľa mediálnych informácií ju mal riadiť nitriansky podnikateľ a väzobne stíhaný Norbert Bödör. Medzi obvinenými je aj špeciálny prokurátor, v súčasnosti väzobne stíhaný Dušan Kováčik.

Spustila to výpoveď Makóa

Na Slobodníka podal Gašpar v stredu 4. novembra trestné oznámenie na Úrade špeciálnej prokuratúry. Slobodník zase vypovedal na špeciálnej prokuratúre vo štvrtok 29. októbra. Podľa medializovaných informácií jeho výpoveď mala smerovať k svedectvám obvineného a väzobne stíhaného bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa.

Po Makóovej výpovedi na Prezídiu Policajného zboru zriadili minulý týždeň špeciálny tím, zložený z vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov špeciálnej prokuratúry. Tím má vyšetrovať podozrenia v súvislosti s násilnou či ekonomickou trestnou činnosťou súčasných či bývalých verejných činiteľov.

Na začiatku júla polícia v rámci akcie Dobytkár zadržala spomínaného nitrianskeho podnikateľa Bödöra a podnikateľa Petra Kubu. Pôvodne Bödöra sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Michal Truban do väzby nezobral. Trojčlenný senát Najvyššieho súdu však 9. júla vyhovel sťažnosti prokurátora voči rozhodnutiu Trubana a Bödöra. do väzby zobral. Deň nato zobral do väzby aj Kubu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.