Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2020, 19:46 Aktualizované dňa 03.11.2020 o 19:52

O plánoch útočníka z Viedne nakúpiť u nás muníciu informovala slovenská polícia Rakúšanov ešte v lete

V júli 2020 sa Kujtima Fejzulai s ďalšou osobou vybral osobným vozidlom na Slovensko. Zháňali u nás väčšie množstvo streliva.

O plánoch útočníka z Viedne nakúpiť u nás muníciu informovala slovenská polícia Rakúšanov ešte v lete
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Dalo sa zabrániť teroristickému útoku vo Viedni, pri ktorom prišli o život štyria ľuda a 23 ďalších, vrátane jednej Slovenky, utrpelo zranenia? Otázka, na ktorú budú zrejme hľadať odpoveď mnohí.

​Na zamyslenie stojí už len tá skutočnosť, že vraždiaci 22-ročný mladík, stúpenec Islamského štátu Kujtima Fejzulai si v Rakúsku odsedel trest za pokus o útek do Sýrie. Za tento čin bol v apríli 2019 odsúdený na 22 mesiacov za mrežami. V decembri ho však podmienečne prepustili.

Už o pár mesiac neskôr, presnejšie v júli 2020 sa s ďalšou osobou vybral osobným vozidlom na Slovensko. Zháňali u nás väčšie množstvo streliva.

Z tohto obchodu však napokon vzišlo.

Všetky tieto informácie sa podľa zistení HN podarilo zachytiť Protiterostickej jednotke NAKA, ktorá ich okamžite posunula rakúskej strane.

Aká bola jej reakcie na správu zo Slovenska a či vôbec nejaká bola sa nám zistiť zatiaľ nepodarilo.

Niečo pre TV JOJ už naznačil minister vnútra Roman Mikulec, ktorý uviedol, že má informáciu, že tu mohol byť útočník, respektíve jeden z páchateľov a mal záujem nakúpiť strelivo. Podľa neho sa všetko preveruje.

Už v noci polícia prehľadala dom zastreleného atentátnika. Podľa APA vykonala prehliadky aj v domoch z okolia útočníka a zadržala 14 ľudí.

Uzatvorená bola oblasť v centre Viedne, kde sa útok v pondelok okolo ôsmej večer stal. Nefungovala tam ani verejná doprava, autobusy boli odklonené, električky nezastavujú na zastávkach blízko zóny. Polícia vyzvala obyvateľov, aby radšej nevychádzali z domov a vyhli sa centru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.