Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2020, 12:48 Aktualizované dňa 03.11.2020 o 14:02

Kotlebovci odmietli predložiť negatívny test. Šeliga ich vykázal z rokovacej sály

Juraj ​Šeliga poslancov opätovne vyzýval, či pôjdu potvrdenie predložiť pracovníkom, ktorí zabezpečujú vstup do budovy parlamentu.

Kotlebovci odmietli predložiť negatívny test. Šeliga ich vykázal z rokovacej sály
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga v utorok vykázal poslancov za ĽSNS z rokovacej sály.

Dôvodom bolo, že odmietali predložiť potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19.

​Šeliga poslancov opätovne vyzýval a pýtal sa ich, či pôjdu potvrdenie predložiť pracovníkom, ktorí zabezpečujú vstup do budovy parlamentu.

Šéf ĽSNS Marian Kotleba mu odpovedal, že ho nemá komu predložiť. Šeliga mu vysvetlil, že pracovníci pri vstupe sú v zmysle zákona o Policajnom zbore oprávnení na to, aby sa im poslanci takýmto dokladom preukázali.

Zabezpečenie nerušeného rokovania

Kotleba sa odvolal aj na stanovisko Úradu na ochranu osobných údajov, z ktorého podľa neho vyplýva, že občania nie sú povinní sa preukazovať dokladom o ich zdravotnom stave.

Kotleba dodal, že celé Slovensko je v chaose a vláda nariadeniami ľudí zastrašuje. Odvolal sa tiež na porušenie rokovacieho poriadku.

Šeliga reagoval, že postupuje podľa paragrafu rokovacieho poriadku, ktorý hovorí o poriadku v rokovacej sále a zabezpečení nerušeného rokovania v sále.

Týka sa to podľa neho aj ochrany zdravia poslancov a zamestnancov.

"Nie ste nadľudia"

Šeliga vykázal z rokovacej sály poslancov za ĽSNS, a to Mariana Kotlebu, Mareka Kotlebu, Ondreja Ďuricu, Martina Beluského, Miroslava Suju, Stanislava Mizíka, Milana Mazureka, Eduarda Kočiša, Jozefa Šimka, Miroslava Urbana, Petra Krupu, Rastislava Schlosára.

Vykázať chcel aj Andreja Medveckého, no poslanci ho upozornili, že ten v sále nie je. "Zákon platí pre všetkých rovnako, vy nie ste nadľudia," dodal podpredseda parlamentu.

Šeliga po incidente skonštatoval, že všetci ostatní poslanci nemali problém s tým, aby dodržali to, čo káže vyhláška Úradu vereného zdravotníctva.

Majú právo hlasovať

To, že poslancov za ĽSNS vykázal znamená, že sa nemôžu zúčastniť na rokovaní, ani sa zapájať do rozpravy, majú však právo hlasovať. Môžu ich vykazovať opakovane.

"Informovali sme o tomto postupe okresný úrad s tým, že sa odmietli preukázať a budú riešení v správnom konaní. Predpokladám, že dostanú pokuty 1650 eur," informoval Šeliga na tlačovom brífingu s tým, že ak sa aj v stredu odmietnu preukázať potvrdením, budú vykázaní znovu. "A polovica poslaneckého platu ide preč," doplnil.

Šeliga hovorí o cynizme

Poukázal tiež na poslanca Jozefa Šimka z ĽSNS, ktorý ako primátor Rimavskej Soboty žiada toto potvrdenie od poslancov mestského zastupiteľstva, no ráno odmietol v parlamente predložiť svoje potvrdenie. Podpredseda parlamentu to označil za cynizmus.

Poslanci za ĽSNS podľa neho len vytĺkajú politický kapitál. Upozornil, že ak v pléne sedel poslanec, ktorý je pozitívny, bude trestne stíhaný za podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.