Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2020, 10:41

Reakcie na útok vo Viedni: Na Slovensku stále platí druhý stupeň teroristického ohrozenia, povedal Mikulec

Prečítajte si reakcie slovenských politikov na útok vo Viedni, pri ktorom zahynuli štyria ľudia.

Reakcie na útok vo Viedni: Na Slovensku stále platí druhý stupeň teroristického ohrozenia, povedal Mikulec
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V pondelok večer došlo vo Viedni k teroristickému útoku, pri ktorom zahynuli štyria civilisti a zranených bolo 17 ďalších ľudí. Obeťami útočníka sa stali dvaja muži a dve ženy.

V hlavnom meste Rakúska je v súčasnosti obmedzená verejná doprava a polícia vyzvala ľudí, aby nevychádzali z domov. 

Prečítajte si reakcie slovenských politikov na útok: 

Prezidentka Zuzana Čaputová

"Myšlienkami som s rodinami obetí a zranených i s obyvateľmi Rakúska," uviedla Čaputová na sociálnej sieti, pričom zdôraznila jednotu v boji proti nenávisti a terorizmu.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO)

"Moje myšlienky sú s rodinami obetí a s rakúskymi občanmi," uviedol Matovič na svojej sociálnej sieti.

Zároveň upozornil na to, že žiadna časť Európy nie je dostatočne chránená pred útokmi na naše hodnoty. "Všetci musíme byť silní a obozretní," dodal.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO)

Mikulec verí, že hrozivá bilancia teroristického útoku vo Viedni sa už nebude zhoršovať. V tejto súvislosti vyjadril pozostalým obetí úprimnú sústrasť. Zároveň pripomenul, že Slovensko prijalo bezprostredne po útoku opatrenia na zaistenie bezpečnosti občanov. "Na Slovensku stále platí druhý stupeň teroristického ohrozenia, ktorý sme vyhlásili v roku 2017 v reakcii na udalosti v Európe," doplnil.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS)

"Sme šokovaní, kedykoľvek a kdekoľvek vo svete dôjde k teroristickým útokom. O to viac, ak dôjde k útoku na nášho suseda a nám tak blízke mesto, akým je Viedeň,“ uviedol v liste svojmu rakúskemu partnerovi Alexandrovi Schallenbergovi šéf slovenskej diplomacie.

"Teroristi vraždia nevinných, zastrašujú celú spoločnosť. Nech sa ale nemýlia, naša spoločnosť môže byť zraniteľná, avšak bude sa brániť. V takýchto okamihoch sme ešte viac zomknutí a odhodlaní brániť našu spoločnosť a hodnoty, v ktoré veríme. Teroristi nás nemôžu poraziť. Ich ideológia a kriminálne činy budú potrestané, svoj spôsob života a našich občanov si uchránime. Slovenská republika stojí v týchto ťažkých hodinách pri Rakúsku,“ uzavrel Korčok.

Predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina)

„Vyjadrujem rozhorčenie nad tým, čo sa stalo, zároveň vyjadrujem úprimnú sústrasť celému rakúskemu ľudu. V týchto ťažkých chvíľach sme s vami, myslíme na vás a modlíme sa za vás."

Ešte v pondelok vo večerných hodinách dal Kollár z nemocnice pokyn na kondolenciu predsedovi Národnej rady Rakúskej republiky Wolfgangovi Sobotkovi.

Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík (ĽSNS)

"Ľudová strana Naše Slovensko rezolútne odsudzuje brutálne džihádistické teroristické útoky, ktoré v posledných dňoch lomcujú celou Európou...Toto nedávne barbarské odrezávanie hláv a teroristické útoky naprieč celou Európou svedčia o tom, že odmietavá imigračná politika je jediné správne riešenie pre európske štáty...Žiadame okamžité zastavenie prijímania ďalších džihádistov prezlečených za "utečencov"...Taktiež zastávame názor, že západné štáty by mali prehodnotiť nezmyselne prísnu legislatívu obmedzujúcu držbu legálnych zbraní."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.